1. Home
  2. Kulturë

Category: Kulturë

Emërohet drejtori i ri i Teatrit Kombëtar Eksperimental

Emërohet drejtori i ri i Teatrit Kombëtar Eksperimental

Gjergj Prevazi emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave. Emërimi do të hyjë në fuqi menjëherë pas botimit në fletoren zyrtare. Vendimi i

Read More
Studiuesi Aurel Plasari në një bashkëbisedim me gjimnazitët e kryeqytetit rreth librit “Skënderbeu një histori politike”.

Studiuesi Aurel Plasari në një bashkëbisedim me gjimnazitët e kryeqytetit rreth librit “Skënderbeu një histori politike”.

Në një bashkëbisedim me gjimnazistë të kryeqytetit, ku foli rreth librit “Skënderbeu një histori politike”, studiuesi i mirënjohur, Aurel Plasari foli rreth figurës së heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Temë e diskutimit ishte përmbajtja

Read More
Kush janë kandidatët për drejtorë të Teatrit Eksperimental

Kush janë kandidatët për drejtorë të Teatrit Eksperimental

Ministria e Kulturës ka njoftuar se është gati të dëgjojë programet e kandidatëve për drejtor të Teatrit Eksperimental. Dëgjesat do të mbahen në Ministrinë e Kulturës, salla “Tefta Tashko” në prani të gazetarëve, po pa

Read More
Sekreti që e bën betonin romak më jetëgjatë se ai modern

Sekreti që e bën betonin romak më jetëgjatë se ai modern

Në shumë raste, betoni romak është dëshmuar të jetë më i qëndrueshëm se betoni modern, i cili mund të dëmtohet vetëm pas disa dekadash. Shkencëtarët besojnë se tashmë kanë zbuluar përbërësin sekret që i bëri ndërtesat

Read More
ATA NUK ISHIN TRE, BASHKË ME TA ISHTE EDHE DHORI QIRJAZI

ATA NUK ISHIN TRE, BASHKË ME TA ISHTE EDHE DHORI QIRJAZI

ATA NUK ISHIN TRE, BASHKË ME TA ISHTE EDHE DHORI QIRJAZI nga Luan Rama Ndër shumë kritikë, studiues të letërsisë, historianë a shkrimtarë të ndryshëm që janë rrekur të na shpjegojnë modernitetin e letërsisë shqipe

Read More
Vendi i BE-së dëshiron ‘karantinë mendore’ për kulturën ruse

Vendi i BE-së dëshiron ‘karantinë mendore’ për kulturën ruse

Lituanezët duhet të bllokojnë veprat e artit rus që më parë i konsideronin “të pranueshme”, ka thënë ministri i kulturës i vendit Lituanezët nuk duhet të gëzojnë kulturën ruse për sa kohë që një konflikt

Read More
The Guardian publikon listën: ‘Enver Hoxha’ i Blendi Fevziut në 10 librat më të mirë të Luftës së Ftohtë

The Guardian publikon listën: ‘Enver Hoxha’ i Blendi Fevziut në 10 librat më të mirë të Luftës së Ftohtë

“Enver Hoxha” i gazetarit Blendi Fevziut është cilësuar si ndër 10 librat më të mirë të periudhës së Luftës së Ftohtë. The Guardian ka publikuar listën e shkrimtarëve më të mirë, mes të cilëve figuron dhe

Read More
Albina Kelmendi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision

Albina Kelmendi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision

Elsa Lila u shpall fituese e Festivalit të RTSH, pasi mori votat e jurisë profesioniste. Por ndryshe nga herët e tjera, fituesi nuk do të shkojë automatikisht në Eurovision. Këtë të drejtë e mori Albina

Read More
Kush ishte shkrimtari i parë në botë?

Kush ishte shkrimtari i parë në botë?

Shkrimi më i vjetër i njohur daton më shumë se 5000 vjet në Mesopotaminë e lashtë, atje ku ndodhet sot Iraku. Por kush ka qenë shkrimtari i parë i njohur me emër? Zbulimet arkeologjike kanë zbuluar se shkrimi më i hershëm i

Read More
Rikthehet pas 9 vitesh në Teatër, Mariana Kondi: Shyqyr që se pashë në korridor ish-drejtorin

Rikthehet pas 9 vitesh në Teatër, Mariana Kondi: Shyqyr që se pashë në korridor ish-drejtorin

Aktorja dhe artistja Mariana Kondi, prej 9 vitesh nuk merr duartokitje në skenën e Teatrit Kombëtar. Artistja u hoq nga puna në kohën kur Mirela Kumbaro ishte ministre e kulturës. Kësaj të fundit, Mariana nuk

Read More