1. Home
  2. Fact-Check

Category: Fact-Check

Këngë e valle për “rrugët e florinjta”, Kardhiq-Delvinë më e shtrenjtë se autostradat me shumë korsi në Dubai (INVESTIGIMI)

Këngë e valle për “rrugët e florinjta”, Kardhiq-Delvinë më e shtrenjtë se autostradat me shumë korsi në Dubai (INVESTIGIMI)

Nga Klodiana Lala, investigimi i emisionit ‘Në Shënjestër’, News 24 Ndërsa Shqipëria po përjeton rritjen më të madhe në 30 vitet e fundit të çmimit të ushqimeve të shportës dhe karburantit, qeveria Rama pavarësisht krizës

Read More
Skandali/ I dënuar për evazion fiskal, bën shitje aksionesh Haxhires me firma të falsifikuara

Skandali/ I dënuar për evazion fiskal, bën shitje aksionesh Haxhires me firma të falsifikuara

Përmasat e super aferës korruptive të inceneratirëve nuk kanë të ndalur. Sipas dokumentave që zotëron Kumtari ,Gerdi Laho, i dënuar për evazion fiskal nga gjykata, i ka shitur Haxhire Gurakuqit 100.000 lek aksione. Firmat e zonjës

Read More
Denoncimi/ Spitali i Pediatrisë në gjendje alarmante. Kondicionerë nuk ka, aspirimi nuk punon…

Denoncimi/ Spitali i Pediatrisë në gjendje alarmante. Kondicionerë nuk ka, aspirimi nuk punon…

Ndërsa kati i parë i Pediatrisë në Spitalin Univarsitarë ‘Nënë Tereza” i është nënshtruar rikonstruksionit, pavionet janë tërësisht jashtë çdo standardi. Pediatria e re e QSUT-së, u inagurua në janar të këtij viti dhe u

Read More
Banorët e Kombinatit denoncojnë Ramën dhe Veliajn: Po u bëjnë presion gjykatave

Banorët e Kombinatit denoncojnë Ramën dhe Veliajn: Po u bëjnë presion gjykatave

Një grup banorësh të lagjes së Kombinatit në Tiranë kanë shpërndarë një peticion të cilin e kanë dorëzuar në ambasadat më të rëndëishme në vend kundër kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj.

Read More
Investigimi/ Rriten në mënyrë të pa precedentë kostot e rrugës Kardhiq- Delvinë

Investigimi/ Rriten në mënyrë të pa precedentë kostot e rrugës Kardhiq- Delvinë

Kostot e rrugës Kardhiq-Delvinë kanë kapur shifra te frikshme. 33 kilometrat e këtij aksi interurban të kategorisë C2, kanë kushtuar gati 13 miliardë lekë afro 108 milion euro, ndërkohë që në fillim i gjithë projekti

Read More
Thellohet skandali me motrën e Nuredin Dumanit/ Ministria e Jashtme kërkoi pajisjen me certifikatë sigurie

Thellohet skandali me motrën e Nuredin Dumanit/ Ministria e Jashtme kërkoi pajisjen me certifikatë sigurie

Motra e një vrasësi me pagesë është pajisur me certifikatë sigurie të NATO-s. Xhuljana Dumani, pasi është katapultuar në Ministrinë e Jashtme, në zyrën e sekreteve të NATO-s në këtë institucion, ka marrë edhe certifikatë

Read More
Tentakulat e inceneratorëve nuk ndalen/ Klodian Zoto shfaqet në Irak, Shqipëria shitet si ‘sukses’

Tentakulat e inceneratorëve nuk ndalen/ Klodian Zoto shfaqet në Irak, Shqipëria shitet si ‘sukses’

Koncesioni i inceneratorëve, i filluar në vitin 2014, pra pas ardhjes së Rilindjes në pushtet, është ndër më të akuzuarat në Shqipëri. Bëhet fjalë, për disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të

Read More
Me Foto/ Sazani digjet, Peleshi krihet

Me Foto/ Sazani digjet, Peleshi krihet

 Gazeta Kumtari  Në një kohë që Ishulli i Sazanit vazhdon të jetë nën pushtetin e flakëve, pas fotove të publikuara në media të zjarrfikësve dhe ushtrisë duke u përpjekur të shuanin zjarrin me lopata, Kumtari

Read More
‘Shakja’ e shitjes së gishtave të këmbëve në Zimbabve po merret seriozisht diku tjetër në Afrikë

‘Shakja’ e shitjes së gishtave të këmbëve në Zimbabve po merret seriozisht diku tjetër në Afrikë

Një mashtrim i dukshëm i mediave sociale në Zimbabve rreth njerëzve që shesin gishtat e këmbëve të tyre për shuma të mëdha parash po merret më seriozisht diku tjetër në Afrikë. Historia e pabazuar që

Read More
Revoltat anti-komuniste dhe porosia e At Zef Pllumit

Revoltat anti-komuniste dhe porosia e At Zef Pllumit

At Zef Pllumi, meshtari françeskan, i cili përjetoi një kalvar të gjatë persekutimesh gjatë regjimit komunist thoshte: “Po t’u shtojmë rrena mbi rrena vuajtjeve tona, nuk do na besojnë as vuajtjet e vërteta”. Pas viteve

Read More