1. Home
  2. Fact-Check

Category: Fact-Check

Garanci Sovrane abuzive? Në aferën e inceneratorëve shfaqet Anila Denaj (Dokumente)

Garanci Sovrane abuzive? Në aferën e inceneratorëve shfaqet Anila Denaj (Dokumente)

Afera e inceneratorëve përfshin në rrokullimën e saj edhe Ministrinë e Financave, në kohën kur drejtohej nga Anila Denaj. Ky institucion, deri më tani, dukej se ka pasur një rol të pasiv në këtë skandal,

Read More
Si i rrëmbeu 11 tendera deputeti i Bashës nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit

Si i rrëmbeu 11 tendera deputeti i Bashës nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit

CNA.al prej disa ditësh ka raportuar në lidhje me deputetin Lefter Gështenja, i cili zotëron një pasuri marramendëse, ka shkolluar fëmijët jashtë me para që nuk dihen se ku i ka marrë, ndërkohë që burimet

Read More
Kreu i OST tender 130 mijë euro për trajtimin kozmetik të grave punonjëse

Kreu i OST tender 130 mijë euro për trajtimin kozmetik të grave punonjëse

Operatori i Sistemit të Transmetimit ka hapur një tender për trajtimin kozmetik të punonjëseve femra. Skerdi Drenova, kreu i OST-së, dikur një nga drejtuesit e Top Channel, është shquar më shumë për disiplinën dhe kodin

Read More
Transaksione të fshehta dhe të dyshimta: Si gënjen deputeti i PD, që u bë milioner me 1 vit emigrim

Transaksione të fshehta dhe të dyshimta: Si gënjen deputeti i PD, që u bë milioner me 1 vit emigrim

Deputeti i PD-së, Lefter Gështenja, dyshohet se ka gënjyer për pasurinë në deklarimin pranë ILDKP-së. Të dhënat që ai iu referohet si burime nuk janë të sakta dhe të qarta. CNA.al ka bërë një vëzhgim

Read More
Agolli bën “Fushë” paratë e FSHZH-së: I jep tendera firmës së “preferuar” të Veliajt

Agolli bën “Fushë” paratë e FSHZH-së: I jep tendera firmës së “preferuar” të Veliajt

Emri i Dritan Agollit, administratori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit, është lidhur me disa nga tenderët më të bujshëm të kohëve të fundit, që nga afera me kuzhinierin e djalit dhe favorizimet në dhjetëra procedura

Read More
Qeveria u shet falë tokën në bregdet për hotelet e ‘oligarkëve’

Qeveria u shet falë tokën në bregdet për hotelet e ‘oligarkëve’

Këshilli i Ministrave zbaton çmime shumëfish më të ulëta se ato tregut për të shitur te privatët tokën shtetërore në bregdet apo në zonat më të shtrenjta të Tiranës, një praktikë që sipas ekspertëve është

Read More
“Nga trafikantë droge në Spanjë, në biznesmenë të fuqishëm ndërtimi në Shqipëri”, investigimi i “BIRN”: Kush janë dy shqiptarët që përfituan tendera publikë, lidhjet e fshehta me…

“Nga trafikantë droge në Spanjë, në biznesmenë të fuqishëm ndërtimi në Shqipëri”, investigimi i “BIRN”: Kush janë dy shqiptarët që përfituan tendera publikë, lidhjet e fshehta me…

Një investigim i  bërë nga “Balkan Insight”, ka pasqyruar me detaje sesi dy shqiptarë të dënuar me burg në Spanjë si trafikantë heroine, janë rikthyer në Shqipëri dhe tashmë janë në statusin e biznesmenëve të

Read More
Akuza/ Kandidati për Avokat Populli i propozuar nga Gjekmarkaj akuzohet për përvetësim të mbiemrit. A ka dijeni deputeti për këtë “detaj”?

Akuza/ Kandidati për Avokat Populli i propozuar nga Gjekmarkaj akuzohet për përvetësim të mbiemrit. A ka dijeni deputeti për këtë “detaj”?

Deputeti i PD, Agron Gjekmarkaj, ka denoncuar keqpërdorimin e disa deputetëve nga Lulzim Basha, në procesin e zgjedhjes së Avokatit të Popullit. "Dëshirat e Bashës janë vetem të atij dhe jo të shumicës së qytetarëve.

Read More
Kryebashkiaku i Librazhdit, 17 milionë lekë për një Nisan të vitit 1997

Kryebashkiaku i Librazhdit, 17 milionë lekë për një Nisan të vitit 1997

Gazetari Ledion Qoshku zbulon një mega skandal në bashkinë e Librazhdit. Në buxhetin e vitit 2021 për periudhën janar-prill është përcaktuar blerja e një fuoristrade 4×4, me vlerë 1.7 milion lek. Sipas asaj që shohim

Read More
Zbulohet një laborator në Fier që manipulonte analizat e ushqimeve dhe bulmetit

Zbulohet një laborator në Fier që manipulonte analizat e ushqimeve dhe bulmetit

Emisioni Fiks Fare faktoi skandalin mbi analizat që i bëhen ushqimeve në një laborator në Fier.  Djathi dhe gjalpi i larë me ujë të lumit Gjanica e çojnë për analiza në laboratorin ” Vesa”, ku

Read More