1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Euro bie përsëri poshtë 111 lekëve, në një rekord të ri historik

Euro bie përsëri poshtë 111 lekëve, në një rekord të ri historik

Leku e ka nisur këtë javë me një vrull të ri forcimi në kursin e këmbimit ndaj euros. Ditën e martë euro ka rënë përsëri poshtë kufirit të 111 lekëve, madje duke prekur një minimum

Read More
Inflacioni në prill zbret në 4.6%, por ushqimet mbeten të shtrenjta

Inflacioni në prill zbret në 4.6%, por ushqimet mbeten të shtrenjta

Rritja e çmimeve është ngadalësuar sërish në muajin prill, dukë reflektuar bazën e lartë të një viti më parë. Tendenca është ndikuar më së shumti nga rënia e çmimeve të karburanteve, që në të njëjtën

Read More
Në dy vjet pandemi, qeveria Rama shpenzoi 44,4 mln euro fonde për vaksinat anti Covid-19

Në dy vjet pandemi, qeveria Rama shpenzoi 44,4 mln euro fonde për vaksinat anti Covid-19

Nga fillimi i fushatës së vaksinimeve anti Covid-19, që në Shqipëri nisi më 11 janar 2021 deri në dhjetor 2022, u shpenzuan në total 44,4 mln euro për blerjen e vaksinave. Në vitin 2021 sipas

Read More
Rritja e pagave në sektorin publik, eksperti zbulon pasojat negative: Sjell rritje të çmimeve!

Rritja e pagave në sektorin publik, eksperti zbulon pasojat negative: Sjell rritje të çmimeve!

“Qeveria nuk ka asnjë studim për planin për rritjen e pagave në sektorin publik në vendin tonë”. Kështu ka deklaruar ditën e sotme në Panorama TV, eksperti i ekonomisë Kastriot Sulka, i cili theksoi se nuk

Read More
VOA/ Pse po zhvlerësohet euro dhe pasojat në ekonomi

VOA/ Pse po zhvlerësohet euro dhe pasojat në ekonomi

Në Shqipëri, forcimi i monedhës vendase kundrejt euros ka sjellë një valë shqetësimi në radhët e bizneseve, që preken nga dobësimi i monedhës europiane, veçanërisht në sektorin e eksporteve. Autoritetet zyrtare e shohin forcimin e

Read More
“Euro në pikiatë”/ Bizneset letër BSH dhe qeverisë: Merrni masa, po falimentojmë!

“Euro në pikiatë”/ Bizneset letër BSH dhe qeverisë: Merrni masa, po falimentojmë!

Bizneset prodhuese dhe eksportuese po përjetojnë një situatë të vështirë financiare nga zhvlerësimi i euros. Për këtë arsye, ata i kërkojnë Guvernatorit dhe qeverisë të marrin masa emergjente. Zhvlerësimi i euros po dëmton shumë prej

Read More
Paralajmërimi nga shoqatat e bizneseve: Rënia e euros rrezikon ta kthejë ekonominë në vitin 1992

Paralajmërimi nga shoqatat e bizneseve: Rënia e euros rrezikon ta kthejë ekonominë në vitin 1992

Njëzëri 7 shoqata eksportuese, prodhuese dhe të sektorit të turizmit ngrenë alarmin për efektet negative nga zhvlerësimi i lartë i monedhës europiane. Në letrën drejtuar Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë z. Gent Sejko dhe ministres

Read More
65 mld lekë borxh ndaj qytetarëve, kompanitë e sigurimeve si gropa të zeza

65 mld lekë borxh ndaj qytetarëve, kompanitë e sigurimeve si gropa të zeza

Një kompani sigurimi supozohet të jetë një garanci dhe mbështetje për qytetarët të cilët paguajnë për sigurimin e pronave të tyre. Të paktën kështu propagandohet nga bizneset e tilla që operojnë në vendin tonë në

Read More
Shqipëria, e dyta në rajon për çmimet më të shtrenjta të energjisë për familjarët

Shqipëria, e dyta në rajon për çmimet më të shtrenjta të energjisë për familjarët

Ndonëse familjarët shqiptarë “shpëtuan” pa iu rritur çmimet e energjisë në muajt e fundit të 2022-t për konsumin mbi 800 kwh, sërish ata e kanë energjinë ndër më të shtrenjtat në rajon. Eurostat ka publikuar

Read More
Dhoma Amerikane: Korrupsioni, lejet, prokurimet publike po dëmtojnë klimën e investimeve të huaja

Dhoma Amerikane: Korrupsioni, lejet, prokurimet publike po dëmtojnë klimën e investimeve të huaja

Shqipëria nuk po arrin të tërheqë investime të huaja të qëndrueshme dhe afatgjata, pasi investitorët po pengohen nga mungesa e një klime konkurruese biznesi dhe investimesh. Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë (AmCham), Enio Jaço,

Read More