1. Home
  2. Bujqësia & Mjedisi

Category: Bujqësia & Mjedisi

Fshati me vajin e ullirit më të mirë në botë? Nuk është as në Itali, as në Spanjë.

Fshati me vajin e ullirit më të mirë në botë? Nuk është as në Itali, as në Spanjë.

Rameh, një qytet palestinez i rrethuar nga ullishte, prej kohësh ka një reputacion për prodhimin e vajit të ullirit veçanërisht të mirë. Vaji i ullirit i Rameh ka reputacionin si më i miri në vend,

Read More
Dita Botërore e Ushqimit 2021: Rëndësia, tema dhe gjithçka që duhet të dini

Dita Botërore e Ushqimit 2021: Rëndësia, tema dhe gjithçka që duhet të dini

Dita Botërore e Ushqimit festohet në të gjithë globin më 16 tetor çdo vit në mënyrë që të shënojë përvjetorin e themelimit të Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) të Kombeve të Bashkuara. Dita synon

Read More
Çmimi i grurit të zhdoganuar rritet edhe 6%; Si do të reflektohet në tregun vendas

Çmimi i grurit të zhdoganuar rritet edhe 6%; Si do të reflektohet në tregun vendas

Për shkak të rritjes së kërkesës dhe rënies të ofertës nga kriza e Covid-19 vjet në tregjet e huaja çmimi i shitjes së grurit nuk po ndal rritjen. Në muajin tetor 2020, çmimi i grurit

Read More
Subvencioni i naftës në bujqësi, 4.1 milionë litra, nga IPARD kanë përfituar 43 ferma

Subvencioni i naftës në bujqësi, 4.1 milionë litra, nga IPARD kanë përfituar 43 ferma

  Ministria e Bujqësisë  dhe Zhvillimit Rural bëri një bilanc të ecurisë së disa prej zërave në projektin e zhvillimit rural, duke u ndalur në të paktën pesë aspekte nga masat mbështetëse te subvencionimi i

Read More
FAO: Çmimet e ushqimeve në botë arrijnë nivelin më të lartë në dhjetë vjet

FAO: Çmimet e ushqimeve në botë arrijnë nivelin më të lartë në dhjetë vjet

Çmimet botërore të ushqimit u rritën për të dytin muaj radhazi në shtator, duke arritur kulmin 10-vjeçar, deklaroi agjencia ushqimore e OKB-së. Organizata e Ushqimit dhe e Bujqësisë me bazë në Romë (FAO) gjithashtu parashikoi

Read More
Me çfarë kostoje do ta paguajë njerëzimi “revolucionin e gjelbër”?

Me çfarë kostoje do ta paguajë njerëzimi “revolucionin e gjelbër”?

E gjithë bota po angazhohet në përmbushjen e objektivit “net zero karbon” deri në vitin 2050. Për të zvogëluar ndikimet e ngrohjes globale emetimet e karbonit duhet të bien në zero, thonë shkencëtarët. Deri më

Read More
Komploti Madh i “Zero Carbon”

Komploti Madh i “Zero Carbon”

Nga F. William Engdahl Forumi Ekonomik Botëror i Davos po shpall domosdoshmërinë e arritjes së një qëllimi mbarëbotëror të " net zero carbon" deri në vitin 2050. Kjo për shumicën mund të tingëllojë si e

Read More
Liqeni i Fierzës vuan pasojat e keqmenaxhimit të mbetjeve brenda dhe jashtë kufirit

Liqeni i Fierzës vuan pasojat e keqmenaxhimit të mbetjeve brenda dhe jashtë kufirit

Në orët e para të mëngjesit, afër vendgrumbullimit të mbetjeve urbane në zonën e Mamëzit, Kukës një burrë hyn përmes hyrjes së hapur, teksa mbetjet janë të përhapura kudo. Vendgrumbullimi, i pozicionuar disa metra larg

Read More
Rama tregon të dhënat / Fermerët që kanë përfituar nga skema e mbështetjes së naftës pa akcizë

Rama tregon të dhënat / Fermerët që kanë përfituar nga skema e mbështetjes së naftës pa akcizë

Mengjesin e sotëm, Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video, me anë të së cilës tregon se sa fermerë shqiptarë kanë përfituar nga skema e mbështetjes së naftës pa akcizë. “MIRËMËNGJES dhe me ketë informacion

Read More
Digjet stalla blegtorale

Digjet stalla blegtorale

Një stallë kafshësh është përfshirë nga flakët në Savër të Lushnjës. Bëhet me dije se nga flakët që përfshinë stallën u rrezikuan dhe banesat pranë. Në punë për fikjen e zjarrit janë angazhuar banorët e

Read More