1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Fantazia e fashizmit të së majtës europiane

Fantazia e fashizmit të së majtës europiane

Nga Gavin Mortimer Franca, Suedia, Italia, Finlanda dhe tani Spanja. Shkatërrimi i së majtës në Evropën Perëndimore vazhdon me shpejtësi. Nëntë muaj pasi Giorgia Meloni u zgjodh kryeministre – mbani mend paralajmërimet histerike për të

Read More
Kush po e drejton në të vërtetë Rusinë?

Kush po e drejton në të vërtetë Rusinë?

Nga Anna Arutunyan Ndërsa lufta në Ukrainë u derdh në territorin rus, me bombardime në qytetin rus të Belgorodit, Presidenti Vladimir Putin ishte i zënë duke shpjeguar se ai "fle si një njeri normal", gjatë

Read More
Çfarë ndodhi me djalin e Napoleonit?

Çfarë ndodhi me djalin e Napoleonit?

Napoléon Bonaparte - gjeniu ushtarak dhe politik që përmes fuqisë dhe manovrimit transformoi Evropën dhe territoret përreth në fund të shekullit të 18-të dhe në fillim të shekullit të 19-të - është një nga figurat

Read More
Fuqia e prekjes: si po ndihmojnë gratë e verbëra në zbulimin e kancerit të gjirit në Indi

Fuqia e prekjes: si po ndihmojnë gratë e verbëra në zbulimin e kancerit të gjirit në Indi

Pjesa më e mirë e punës së Ritika Maurya është heqja e ankthit. “Gratë kanë frikë të vijnë për ekzaminime të gjirit”, thotë Maurya. “Po sikur të gjendet një kokërr në gjoksin tim? A do

Read More
Nju Jorku po fundoset prej peshës së rrokaqiejve

Nju Jorku po fundoset prej peshës së rrokaqiejve

Qyteti i Nju Jorkut po fundoset - të dhënat satelitore tregojnë se metropoli po zhytet mesatarisht 1 deri në 2 milimetra çdo vit. Një pjesë e kësaj është e natyrshme, siç janë efektet e mbetura

Read More
Nëse Trump rikthehet

Nëse Trump rikthehet

Nga Joseph S. Nye, Jr. Çfarë do të thoshte një presidencë e dytë e Donald Trump për politikën e jashtme të SHBA dhe botën? Ndërsa vetë ai është i paparashikueshëm, mandati i tij i parë

Read More
Epoka e “vogël” Akullnajore: Pse ndodhi një valë e të ftohtit ekstrem për 500 vite

Epoka e “vogël” Akullnajore: Pse ndodhi një valë e të ftohtit ekstrem për 500 vite

Angli, gjysma e dytë e shekullit XIV. Valët e të ftohtit po shkatërron gradualisht të gjitha vreshtat dhe ullinjtë në vend. Kjo seri ngjarjesh, do të ishte një pararojë e asaj që do të ndodhte gjatë 500 viteve të ardhshme. Klima do të ndryshonte aq shumë, sa që vetëm gjatëviteve të fundit,

Read More
Fitorja e Erdogan, DW: Marrëdhënia BE-Turqi do të mbetet e vështirë

Fitorja e Erdogan, DW: Marrëdhënia BE-Turqi do të mbetet e vështirë

Edhe pas zgjedhjeve presidenciale në Turqi problemet mes Brukselit dhe Ankarasë do të mbeten. Erdogan e shpalli fitoren dhe akuzoi para përkrahësve mediat europiane, se donin ta rrëzonin atë. Si e shikon BE marrëdhënien me

Read More
Rusia feston fitoren në Bahmut, Kievi thotë se luftimet vazhdojnë

Rusia feston fitoren në Bahmut, Kievi thotë se luftimet vazhdojnë

Rusia ka shpallur fitoren në Bahmut, qytet në lindje të Ukrainës, ndonëse zyrtarët ukrainas pretendojnë se luftimet vazhdojnë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, më 21 maj, në Japoni, tha se pak ka mbetur nga Bakhmuti dhe

Read More
Përmbytjet në Itali/ Meloni largohet nga samiti i G7 për të vizituar zonat e prekura

Përmbytjet në Itali/ Meloni largohet nga samiti i G7 për të vizituar zonat e prekura

Më shumë se 36,000 njerëz janë evakuuar nga banesat e tyre si pasojë e përmbytjeve e ndërsa 14 persona kanë gjetur vdekjen. Shifrat janë bërë të ditura nga zyrtarët rajonalë, teksa alarmi i kuq vijon

Read More