1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Moska presion Greqisë: 56% e grekëve janë pro Rusisë në konfliktin me Ukrainën

Moska presion Greqisë: 56% e grekëve janë pro Rusisë në konfliktin me Ukrainën

Moska thuhet se po ushtron presion të vazhdueshëm diplomatik mbi Athinën nëpërmjet të gjitha kanaleve të mundshme, në vazhdën e lëvizjeve të fundit që rrjedhin nga ajo që Kremlini beson në një front "anti-rus", të

Read More
Lufta e re e ideve në Evropë

Lufta e re e ideve në Evropë

Nga Joschka Fischer “Project Syndicate” Lufta e Rusisë në Ukrainë do ta ndajë sërish Evropën. Lindja do të ndahet nga Perëndimi, dhe kufiri mes tyre ka të ngjarë të jetë një zonë e rrezikshme, e

Read More
Samiti luksoz kundër varfërisë, 180 milionë euro për G7-nën në Gjermani

Samiti luksoz kundër varfërisë, 180 milionë euro për G7-nën në Gjermani

Miliona euro janë shpenzuar për mbarëvajtjen e samitit treditor të G7-s i cili do të mbahet në Gjermani në mes të krizës që ka kapluar globin. Samiti shihet si një mundësi e mirë për kancelarin

Read More
Disa gjeneralë janë hequr nga komandat e tyre nga shefat ushtarakë të Rusisë si rezultat i përparimit të luftës në Ukrainë, ka thënë Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar.

Disa gjeneralë janë hequr nga komandat e tyre nga shefat ushtarakë të Rusisë si rezultat i përparimit të luftës në Ukrainë, ka thënë Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar.

Ata përfshijnë komandantin e Forcave Ajrore, gjeneral-kolonelin Andrei Serdyukov; dhe komandanti i Grupit Jugor të Forcave Gjeneral i Ushtrisë Aleksandër Dvornikov, sipas degës së inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes. Vendimi vjen pasi Ukraina ndoshta po

Read More
Shakira në pritje të fëmijës së tretë?

Shakira në pritje të fëmijës së tretë?

Pak kohë më parë Shakira deklaroi ndarjen nga partneri i saj shumëvjeçar, Gerard Pique. Që nga ai moment këngëtarja ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave. Së fundmi, ndjekësit kanë aluduar se Shakira mund

Read More
Vendimi i Gjykatës së Lartë në SHBA kundër abortit shqetëson çunin e Xhorxh Sorosit

Vendimi i Gjykatës së Lartë në SHBA kundër abortit shqetëson çunin e Xhorxh Sorosit

Vendimi i Gjykatës së Lartë në SHBA shqetëson Aleksandër Sorosin, djalin e miliarderit liberal, Xhorxh Soros. Ai ka reaguar menjëherë pas vendimit duke e quajtur ditën e shpalljes së tij si ditën më të zezë

Read More
Vendim historik në SHBA, aborti nuk është më e drejtë kushtetuese

Vendim historik në SHBA, aborti nuk është më e drejtë kushtetuese

Miliona gra në Shtetet e Bashkuara humbin të drejtën ligjore për të abortuar, pas një vendimi historik të Gjykatës së Lartë. Institucioni më i lartë i drejtësisë në SHBA rrëzoi vendimin e marrë 50 vite

Read More
OKB: Izraelitët qëlluan me armë zjarri duke vrarë gazetaren Shireen Abu Akleh

OKB: Izraelitët qëlluan me armë zjarri duke vrarë gazetaren Shireen Abu Akleh

Kombet e Bashkuara kanë thënë se informacioni që kishte mbledhur tregonte se plumbat që vranë gazetaren e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh më 11 maj, u qëlluan nga forcat izraelite. “I gjithë informacioni që kemi

Read More
Kina dhe Rusia ashpërsojnë gjuhën me Perëndimin

Kina dhe Rusia ashpërsojnë gjuhën me Perëndimin

Presidenti kinez, Xi Jinping e hapi samitin vjetor të vendeve të BRICS-it me një apel kundër sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë. Kurse Presidenti rus Putin e akuzoi Perëndimin për egoizëm. Kina dhe Rusia e përdorën samitin

Read More
“JU hyni në dhomën Ruzvelt dhe përshëndesni pjesëmarrësit”. “JU uleni në vendin tuaj”./Biden e udhëzojnë si fëmijë për veprimet më bazike

“JU hyni në dhomën Ruzvelt dhe përshëndesni pjesëmarrësit”. “JU uleni në vendin tuaj”./Biden e udhëzojnë si fëmijë për veprimet më bazike

Nga Joseph A. Wulfsohn, FOX NEWS Fotot e shkrepura në një takim në Shtëpinë e Bardhë me anëtarët e kabinetit tregojnë udhëzimet specifike të renditura për presidentin Biden. Të enjten, Biden bëri disa komente në

Read More