1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Kievi kritikon marrjen e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Rusia

Kievi kritikon marrjen e presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Rusia

Ministria britanike e Mbrojtjes publikoi sot një raport të përditësuar të zbulimit, ku tha se se një “numër i konsiderueshëm” i rreth 200 mijë vdekjeve nga radhët e ushtrisë ruse nga fillimi i sulmi të

Read More
OKB: Njerëzimi po e trajton planetin tonë si një hale

OKB: Njerëzimi po e trajton planetin tonë si një hale

Dita e parë Botërore Zero Mbetje na kujton një të vërtetë themelore dhe brutale: njerëzimi e trajton planetin tonë si një hale”, tha në mesazhin e tij Sekretari i Përgjithshëm i OKB -së, Antonio Guterres. Tani, thekson ai,

Read More
Gjykata ‘fundos’ McGonical, kërkohet konfiskimi i pronave

Gjykata ‘fundos’ McGonical, kërkohet konfiskimi i pronave

Juria e Madhe në Gjykatën e Distriktit Jugor të New Yorkut ka rënduar pozitat e Charles Mcgonigal në gjyqin për cështjen ruse. Edhe pse Gjykata vendosi ta mbyllë gjyqin për publikun, MCN ka mundur të

Read More
Gjermania do lejojë mbi 50 mijë punëtorë të pakualifikuar nga Ballkani të punësohen

Gjermania do lejojë mbi 50 mijë punëtorë të pakualifikuar nga Ballkani të punësohen

Qeveria gjermane miratoi projektligjin e ri për migracionin. Ndër të tjera aty parashikohet dyfishimi i kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu rregullorja do të bëhet pa afat. Gjermania synon të lejojë në të ardhmen

Read More
Gjermania miraton ligjin e ri të emigracionit, i duhen 1.98 milionë punëtorë

Gjermania miraton ligjin e ri të emigracionit, i duhen 1.98 milionë punëtorë

Në Gjermani, Këshilli i Ministrave miratoi ligjin e ri të imigracionit të kualifikuar, i cili synon të plotësojë mungesën e fuqisë së kualifikuar në vend. Në deklaratën e Ministrisë Gjermane të Punës dhe Çështjeve Sociale,

Read More
Turqia nuk gjen qetësi, përfshihet nga stuhitë dhe bora

Turqia nuk gjen qetësi, përfshihet nga stuhitë dhe bora

Era e fortë dhe stuhia e pritur në Rajonin Lindor të Detit të Zi kanë nisur të jenë efektive në orët e mbrëmjes. Qytetarët kanë pasur vështirësi në ecje për shkak të erës së fortë

Read More
A do t’i zhvendosë Rusia armët bërthamore taktike në Bjellorusi?

A do t’i zhvendosë Rusia armët bërthamore taktike në Bjellorusi?

Në një intervistë televizive të publikuar më 26 mars, presidenti rus, Vladimir Putin, tha se deri në korrik Moska mund t’i zhvendosë armët bërthamore taktike në territorin e aleatit të saj, Bjellorusisë. Ai tha se

Read More
Helmohet me metale të rënda kancerogjene politikania ruse

Helmohet me metale të rënda kancerogjene politikania ruse

Një politikane e opozitës ruse është helmua nga kripërat e metaleve të rënda. Lajmi i publikuar nga agjencia ruse “Sota”, saktëson se Elvira Vikhareva është helmuar disa muaj më parë. Ajo kreu analizat laboratorike pas

Read More
Si po e ri-formaton Evropën Giorgia Meloni

Si po e ri-formaton Evropën Giorgia Meloni

Nga Nicholas Farrell “The Spectator” Kryeministrja e parë grua e Italisë, Giorgia Meloni, po bëhet vazhdimisht udhëheqësja politike më e rëndësishme e Evropës. Madje disa thonë se është fati i saj të jetë AngelaMerkel e

Read More
VOA: Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

VOA: Si po përfiton Kina nga sanksionet ndaj Rusisë?

Ndërsa Moska ka teprica nafte për të shitur që nuk po I ble mmë Bashkimi Evropiuan, Kina ka përfituar miliarda dollarë duke blerë naftë me çëmim më të lirë nga Rusiam dhe ka siguruar fitime

Read More