1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Merkel në detyrë edhe pas zgjedhjeve

Merkel në detyrë edhe pas zgjedhjeve

Kur mbarojnë zgjedhjet parlamentare dhe do të dihet rezultati zyrtar, nis puna e mundimshme e partive të votuara për krijimin e koalicionit qeverisës. Derisa të krijohet qeveria e re, kancelarja qendron në detyrë. Angela Merkel

Read More
Gjermania mes dëshirës për fillim të ri dhe për vazhdimësi

Gjermania mes dëshirës për fillim të ri dhe për vazhdimësi

Në Gjermani thonë me humor se tradicionalisht në zgjedhjet parlamentare konkurojnë të gjitha partitë. Dhe në fund, ajo që e merr postin e kancelarit është CDU-ja. E thonë sepse pikërisht kjo ka ndodhur në 52 vjet,

Read More
Një kapitull i ri – shqiptaro-gjermanët që garojnë të dielën

Një kapitull i ri – shqiptaro-gjermanët që garojnë të dielën

Nga Anila Shuka/DW   Gjithsej janë pesë shqiptaro-gjermanë pranë emrit të të cilëve votuesit mund të vënë nga një kryq te fleta e votimit këtë të dielë. Katër prej tyre rrëfejnë për DW për motivet

Read More
Frikë nga ‘vrima në zemër’ e BE -së ndërkohë që ‘Mbretëresha gjermane e Evropës’ largohet

Frikë nga ‘vrima në zemër’ e BE -së ndërkohë që ‘Mbretëresha gjermane e Evropës’ largohet

Dalja e Angela Merkel nga skena po ngjall frikën për një vrimë në zemër të Bashkimit Evropian gjatë periudhave sfiduese - por ka gjithashtu shpresa për një erë ndryshimi. Admirimi për udhëheqësen Gjermane, të cilën

Read More
Nxiti trazira në Spanjë, arrestohet Puidgemont

Nxiti trazira në Spanjë, arrestohet Puidgemont

Ish-Presidenti i Katalonjës në Spanjë, Carles Puidgemont, është arrestuar në Itali. Puidgemont u arrestua në aerportin Alghero në Sardenja të Italisë mbrëmjen e së enjtes. Ndaj tij ka një urdhër-arresti europian të lëshuar nga Spanja

Read More
Bundestagu i dominuar nga burrat – Gratë jo sa duhet të përfaqësuara

Bundestagu i dominuar nga burrat – Gratë jo sa duhet të përfaqësuara

Në parlamentin aktual gjerman numri burrave është sa dyfishi i grave. Që prej 20 vjetësh pjesëmarrja e grave nuk ka qenë asnjëherë kaq e ulët. As nga zgjedhjet më 26 shtator nuk pritet ndonjë ndryshim thelbësor.

Read More
Olaf Scholz: Social Demokrati që po konsolidon pozitat e tij si pasuesi i denjë i Merkel

Olaf Scholz: Social Demokrati që po konsolidon pozitat e tij si pasuesi i denjë i Merkel

Olaf Scholz, kandidati për Kancelar i Partisë Socialdemokrate (SPD) i qendrës së majtë pasues i Angela Merkel, është një nga politikanët më me ndikim në Gjermani, me një reputacion si një njeri i përpiktë, i

Read More
SHBA dhe Franca synojnë përmirësimin e marrëdhënieve pas paktit Aukus

SHBA dhe Franca synojnë përmirësimin e marrëdhënieve pas paktit Aukus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden dhe ai francez, Emmanuel Macron, kanë bërë përpjekje për të ulur tensionet dhe janë pajtuar që Franca të rikthejë ambasadorin e saj në Uashington, teksa Shtëpia e Bardhë

Read More
Merkel bën vizitën e fundit si kancelare në Shtëpinë e Bardhë, çfarë do diskutojë me Biden

Merkel bën vizitën e fundit si kancelare në Shtëpinë e Bardhë, çfarë do diskutojë me Biden

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Presidentin Biden këtë të enjten në Shtëpinë e Bardhë për diskutime mbi një mori çështjesh të jashtëzakonshme ekonomike dhe të politikës së jashtme, me pak gjasa që ndonjë

Read More
Raporti i të dërguarit special për vendbanimet në Bregun Perëndimor përplas OKB-me në Izraelin

Raporti i të dërguarit special për vendbanimet në Bregun Perëndimor përplas OKB-me në Izraelin

Bota duhet ta mbajë Izraelin përgjegjës për politikën e tij të vazhdueshme të vendosjes në territoret e okupuara palestineze, ka thënë një raportues i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut, duke provokuar kritika

Read More