1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Termeti i fortë që goditi mëngjesin e sotëm Kretën raportohet të ketë qene i shkallës paraprake prej 5.8 rihter.

Termeti i fortë që goditi mëngjesin e sotëm Kretën raportohet të ketë qene i shkallës paraprake prej 5.8 rihter.

Banorët ë zonës kanë dalë në rrugë nga paniku, por nuk pati asnjë informacion të menjëhershëm për të lënduar, mediat lokale raportuan disa dëme në ndërtesa në fshatrat pranë epiqendrës. Instituti Gjeodinamik i Athinës tha

Read More
SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë

SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë

Partia Social-Demokrate (SPD) e qendrës së majtë, ka fituar zgjedhjet federale në Gjermani, duke mposhtur partinë e kancelares në shkuarje, Angela Merkel, sipas rezultateve preliminare. SPD ka siguruar 25.7 për qind të votave, derisa blloku

Read More
Tërmeti “shkund” Kretën

Tërmeti “shkund” Kretën

Një tjetër lëkundje sizmike ka lëkundur vendin fqinj, Greqinë. Mediat greke dhe ato të huaja shkruajëns e tjetër tërmet ra në tokën helene dhe epiqendra ka qenë në Kretë. Sipas të dhënave sizmologjike, lëkundjet kanë

Read More
Gjermania voton: SPD kryeson me një epërsi të dobët, CDU përjeton gjendjen më të dobët në dekada

Gjermania voton: SPD kryeson me një epërsi të dobët, CDU përjeton gjendjen më të dobët në dekada

Partia Social-Demokrate (SPD) e qendrës së majtë kryeson në rezultatet paraprake ndaj bllokut konservator CDU/CSU me gati 2%. Një rezultat kaq i ngushtë, e bën të paqartë krijimin e një koalicioni qeverisës. Sipas të dhënave

Read More
“Kriminele lufte! Jashtë!” – Protestuesit ‘prishin’  ceremoninë e emërimit të Hillary Clinton si kancelare e universitetit në Irlandën Veriore

“Kriminele lufte! Jashtë!” – Protestuesit ‘prishin’ ceremoninë e emërimit të Hillary Clinton si kancelare e universitetit në Irlandën Veriore

Ish-Sekretarja amerikane e Shtetit dhe kandidatja presidenciale Hillary Clinton u bë kancelarja e parë femër e Universitetit të Mbretëreshës në Belfast, por hyrja e saj triumfuese u prish disi nga protesta e dhjetëra personave të

Read More
Islanda, një Risi në Evropë

Islanda, një Risi në Evropë

Zgjedhjet e zhvilluara ditën e Shtunë në Islandë shënuan një risi në Evropë, numri i deputeteve gra që fituan një ulëse në parlament është më i lartë se i deputetëve meshkuj. Sipas rezultatit përfundimtar të

Read More
Zbardhet axhenda e Ramës/Nesër vizitë zyrtare në Kosovë

Zbardhet axhenda e Ramës/Nesër vizitë zyrtare në Kosovë

Zbardhet axhenda e vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Kosovë ditën e nesërme. Rama do të zhvilloj një vizitë njëditore, me ftesë të kryeministrit Kurti, së bashku me një pjesë të kabinetit qeveritar.

Read More
Hartëzimi i burimeve natyrore të pashfrytëzuara të Afganistanit 

Hartëzimi i burimeve natyrore të pashfrytëzuara të Afganistanit 

Besohet se nëntoka e Afganistanit mbartë në gjirin e saj resurse të mineraleve më shumë se 1 trillion dollarë, por përballet me shumë sfida për të ardhur deri te shfrytëzimi i tyre.  Sipas një raporti

Read More
Jens Stoltenberg reagon për situatën në kurfirin Kosovë – Serbi

Jens Stoltenberg reagon për situatën në kurfirin Kosovë – Serbi

Sekretari i përgjithshëm i NATOS-s, Jens Stoltenberg ka reaguar nëpërmjet një statusi në Twitter për konfliktin e ndezur së fundi midis Kosovës dhe Serbisë. Ai thekson se palët duhet të ruajnë qetësinë dhe të mos

Read More
Trupat izraelite vrasin katër anëtarë të Hamasit në sulmet e Bregut Perëndimor

Trupat izraelite vrasin katër anëtarë të Hamasit në sulmet e Bregut Perëndimor

RAMALLAH, Bregu Perëndimor/TEL AVIV, 26 shtator Trupat izraelite vranë të paktën katër militantë të Hamasit, gjatë një shkëmbimi zjarri të armatorus të dielën. Përplasja me armë ndodhi në Bregun Perëndimor të okupuar, tha një zëdhënës

Read More