1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Bosëve të Amerikës u rritet me 40% pasuria gjatë vitit të shkuar

Bosëve të Amerikës u rritet me 40% pasuria gjatë vitit të shkuar

Ka qenë një vit i tmerrshëm për shumë njerëz, por kohët e mira vazhdojnë të vijnë për më të pasurit e Amerikës. Për listën e  Forbes 400 të amerikanëve më të pasur, pasuria kolektive e

Read More
Putin u propozon rusëve “Ditën e Babai”

Putin u propozon rusëve “Ditën e Babai”

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nxjerrë një dekret për krijimin e Ditës së Babait në Rusi. Tani e tutje festa do të festohet në muajin tetor. Qëllimi kryesor është forcimi i institucionit të familjes

Read More
Tensionet midis Azerbajxhanit dhe Iranit

Tensionet midis Azerbajxhanit dhe Iranit

Një fotografi nga zyra e ushtrisë iraniane tregon një shpërthim gjatë një stërvitjeje ushtarake në veriperëndim të Iranit pranë kufirit me Azerbajxhanin. Janë tri çështje që kanë shkaktuar rritjen e tensioneve mes Iranit dhe Azerbajxhanit

Read More
“Foreign Policy”: Erdogan e ka thuajse të pamundur që të vijojë të drejtojë Turqinë deri në zgjedhjet e vitit 2023

“Foreign Policy”: Erdogan e ka thuajse të pamundur që të vijojë të drejtojë Turqinë deri në zgjedhjet e vitit 2023

Mediat botërore janë duke iu referuar gjithnjë e më shumë shëndetit të Presidentit të Turqisë Erdogan dhe fatit të AKP pas tij për shkak se kreu i shtetit turk është filmuar të ketë probleme teksa

Read More
Një artist suedez, i cili ka bërë karikatura të Profetit Muhamed, ka vdekur në një aksident rrugor

Një artist suedez, i cili ka bërë karikatura të Profetit Muhamed, ka vdekur në një aksident rrugor

Një artist suedez, i cili ka bërë karikatura të Profetit Muhamed, ka vdekur në një aksident rrugor, sipas mediave lokale. Lars Vilks thuhet se po udhëtonte me një makinë civile të policisë e cila u

Read More
Zbulohet maja e asjbergut të pasurive të politikanëve botërorë

Zbulohet maja e asjbergut të pasurive të politikanëve botërorë

Investigimi i “Pandora Papres” ka zbuluar, se 35 përqind e udhëheqësve të sotëm dhe të mëparshëm botëror, përfshirë edhe ish-kryeministrin Britanik Tony Blair, mbretin e Jordanisë dhe presidentin e Kenias, Uhuru Kenyatta, si edhe miliarderë

Read More
Shpërthim në një xhami në Kabul/ Raportohet për viktima

Shpërthim në një xhami në Kabul/ Raportohet për viktima

Një shpërthim i fuqishëm është raportuar të ketë ndodhur në një xhami në Kabul. Ngjarja ndodhi në Xhaminë Eidgah në kryeqytetin afgan ku po mbahej një shërbim përkujtimor për nënën e zëdhënësit të talebanëve Zabihullah

Read More
Skandal në Kishën Katolike në Francë, Gjermani, SHBA

Skandal në Kishën Katolike në Francë, Gjermani, SHBA

Përfshihet në një tjetër skandal Kisha Katolike në Francë, janë mbi 3 mijë priftërinj të akuzuar për abuzime seksuale nën hetim vetëm në Francë. Sipas një raporti mijëra pedofilë kanë vepruar brenda kishës që nga

Read More
Trump padit Twitter/Kërkon rikthim të llogarisë

Trump padit Twitter/Kërkon rikthim të llogarisë

Donald Trump, Presidenti i 45 -të i Shteteve të Bashkuara është mësuar të ketë ngritur një padi ndaj Twitter. Sipas mediave amerikane, ish-presidenti i ka kërkuar gjykatës federale në Florida të detyrojë Twitter-in t'i rikthejë

Read More
Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte njofton dorëheqjen nga politika

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte njofton dorëheqjen nga politika

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte njoftoi të Shtunën se do të tërhiqej nga politika, duke hedhur poshtë një pretendim të mëparshëm se ai do të kandidonte për nënkryetar në 2022 - dhe duke e lënë

Read More