1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Vullkani La Palma: Evakuime të reja pasi zjarri përfshinë fabrikën e çimentos

Vullkani La Palma: Evakuime të reja pasi zjarri përfshinë fabrikën e çimentos

Rrjedha e llavës nga një vullkan në ishullin spanjoll La Palma ka goditur një fabrikë çimentoje dhe një pronë industriale, raporton Euronews.   Midis 700 dhe 800 banorë janë evakuuar nga Los Llanos de Aridane

Read More
Këln, për herë të parë do të dëgjohet ezani i muezinit nga publiku

Këln, për herë të parë do të dëgjohet ezani i muezinit nga publiku

Xhamitë në Këln tani do të lejohen të transmetojnë ezanin me anë të altoparlantëve çdo të Premte, duke e bërë atë qytetin e parë të madh gjerman që e lejon këtë praktikë. Skema pilot dyvjeçare

Read More
Presidenti Tunizian emëron qeverinë e re, rekord i grave ministre

Presidenti Tunizian emëron qeverinë e re, rekord i grave ministre

Në fund të shtatorit, Presidenca Tuniziane ngarkoi Najla Bouden të formonte një ekzekutiv të ri pasi Said shkarkoi Hichem Mechichi si kryeministër. Njëmbëdhjetë javë pasi Presidenti Kais Said pezulloi parlamentin dhe mori fuqitë e plota

Read More
Lajm i Fundit/ Rusia vendos rekord të ri ditor për vdekjet nga Covid, 973 vdekje në 24 orët e fundit .

Lajm i Fundit/ Rusia vendos rekord të ri ditor për vdekjet nga Covid, 973 vdekje në 24 orët e fundit .

Rusia ka regjistruar përsëri një numër rekord të vdekjeve nga Covid në një periudhë 24 -orëshe,  973 vdekje  dhe 28,190 raste të reja, raporton The Guardian.   Në total, grupi i punës i  koronavirusnë Rusi

Read More
Fundi i pandemisë apo një valë e re në dimër?

Fundi i pandemisë apo një valë e re në dimër?

Gjermania midis pohimeve se pandemia ka mbaruar dhe shqetësimeve për një valë të re të Coronës në dimër. Cilat janë faktet? "Berghain", tempulli më i famshëm i vallëzimit në Berlin, është përsëri i hapur. Sipas

Read More
Edhe burgu e shpall Navalny-n terrorist

Edhe burgu e shpall Navalny-n terrorist

Udhëheqësi i opozitës në Rusi, Aleksei Navalny, tha se zyrtarët e burgut e kanë shpallur atë “person që përkrah ideologji ekstremiste dhe terroriste”. Në një postim në Instagram, Navalny shkroi se komisioni i burgut ka

Read More
Palestina i premton Vuçiqit se nuk do ta njohë Kosovën

Palestina i premton Vuçiqit se nuk do ta njohë Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka falënderuar ministrin e Jashtëm të Palestinës, Riyad al-Maliki, për qëndrimin që vendi i tij mban ndaj Kosovës.  Vuçiq këtë falënderim e ka bërë gjatë takimit që ka pasur me

Read More
Poloni: Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë qëndrimin në BE

Poloni: Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë qëndrimin në BE

Një reformë drejtësie e nxitur nga partia nacional-konservatore, PiS dhe kërcënimi i daljes nga BE kanë shkaktuar protesta në mbarë Poloninë. Edhe një nobelist foli fjalë të qarta. Protesta në Poloni Aksione proteste ka pasur

Read More
Trump Talebanëve: Na ktheni mjetet tona

Trump Talebanëve: Na ktheni mjetet tona

Duke folur para një turme të rekord në sheshin e Panaireve të shtetit të Iowas, në Des Moines, të Shtunën në mbrëmje, ish-Presidenti Donald Trump tha se ndihma prej 10 miliardë dollarësh për administratën e

Read More
Disa të vrarë në shpërthimin në Jemen që kishte në shënjestër guvernatorin e Adenit

Disa të vrarë në shpërthimin në Jemen që kishte në shënjestër guvernatorin e Adenit

Guvernatori Ahmed Lamlas dhe ministri i bujqësisë Salem al-Suqatri i mbijetuan një shpërthimi me bombë që vrau të paktën katër persona. Shënjestër e këtoj shpërthimi ishte eskorta e guvernatorit në qytetin portual jugor të Jemenit,

Read More