1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Islanda, një Risi në Evropë

Islanda, një Risi në Evropë

Zgjedhjet e zhvilluara ditën e Shtunë në Islandë shënuan një risi në Evropë, numri i deputeteve gra që fituan një ulëse në parlament është më i lartë se i deputetëve meshkuj. Sipas rezultatit përfundimtar të

Read More
Zbardhet axhenda e Ramës/Nesër vizitë zyrtare në Kosovë

Zbardhet axhenda e Ramës/Nesër vizitë zyrtare në Kosovë

Zbardhet axhenda e vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Kosovë ditën e nesërme. Rama do të zhvilloj një vizitë njëditore, me ftesë të kryeministrit Kurti, së bashku me një pjesë të kabinetit qeveritar.

Read More
Hartëzimi i burimeve natyrore të pashfrytëzuara të Afganistanit 

Hartëzimi i burimeve natyrore të pashfrytëzuara të Afganistanit 

Besohet se nëntoka e Afganistanit mbartë në gjirin e saj resurse të mineraleve më shumë se 1 trillion dollarë, por përballet me shumë sfida për të ardhur deri te shfrytëzimi i tyre.  Sipas një raporti

Read More
Jens Stoltenberg reagon për situatën në kurfirin Kosovë – Serbi

Jens Stoltenberg reagon për situatën në kurfirin Kosovë – Serbi

Sekretari i përgjithshëm i NATOS-s, Jens Stoltenberg ka reaguar nëpërmjet një statusi në Twitter për konfliktin e ndezur së fundi midis Kosovës dhe Serbisë. Ai thekson se palët duhet të ruajnë qetësinë dhe të mos

Read More
Trupat izraelite vrasin katër anëtarë të Hamasit në sulmet e Bregut Perëndimor

Trupat izraelite vrasin katër anëtarë të Hamasit në sulmet e Bregut Perëndimor

RAMALLAH, Bregu Perëndimor/TEL AVIV, 26 shtator Trupat izraelite vranë të paktën katër militantë të Hamasit, gjatë një shkëmbimi zjarri të armatorus të dielën. Përplasja me armë ndodhi në Bregun Perëndimor të okupuar, tha një zëdhënës

Read More
Merkel në detyrë edhe pas zgjedhjeve

Merkel në detyrë edhe pas zgjedhjeve

Kur mbarojnë zgjedhjet parlamentare dhe do të dihet rezultati zyrtar, nis puna e mundimshme e partive të votuara për krijimin e koalicionit qeverisës. Derisa të krijohet qeveria e re, kancelarja qendron në detyrë. Angela Merkel

Read More
Gjermania mes dëshirës për fillim të ri dhe për vazhdimësi

Gjermania mes dëshirës për fillim të ri dhe për vazhdimësi

Në Gjermani thonë me humor se tradicionalisht në zgjedhjet parlamentare konkurojnë të gjitha partitë. Dhe në fund, ajo që e merr postin e kancelarit është CDU-ja. E thonë sepse pikërisht kjo ka ndodhur në 52 vjet,

Read More
Një kapitull i ri – shqiptaro-gjermanët që garojnë të dielën

Një kapitull i ri – shqiptaro-gjermanët që garojnë të dielën

Nga Anila Shuka/DW   Gjithsej janë pesë shqiptaro-gjermanë pranë emrit të të cilëve votuesit mund të vënë nga një kryq te fleta e votimit këtë të dielë. Katër prej tyre rrëfejnë për DW për motivet

Read More
Frikë nga ‘vrima në zemër’ e BE -së ndërkohë që ‘Mbretëresha gjermane e Evropës’ largohet

Frikë nga ‘vrima në zemër’ e BE -së ndërkohë që ‘Mbretëresha gjermane e Evropës’ largohet

Dalja e Angela Merkel nga skena po ngjall frikën për një vrimë në zemër të Bashkimit Evropian gjatë periudhave sfiduese - por ka gjithashtu shpresa për një erë ndryshimi. Admirimi për udhëheqësen Gjermane, të cilën

Read More
Nxiti trazira në Spanjë, arrestohet Puidgemont

Nxiti trazira në Spanjë, arrestohet Puidgemont

Ish-Presidenti i Katalonjës në Spanjë, Carles Puidgemont, është arrestuar në Itali. Puidgemont u arrestua në aerportin Alghero në Sardenja të Italisë mbrëmjen e së enjtes. Ndaj tij ka një urdhër-arresti europian të lëshuar nga Spanja

Read More