1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Vritet me thikë deputeti anglez

Vritet me thikë deputeti anglez

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Anglinë. Një deputet i Partisë Konservatore angleze është vrarë ditën e sotme. Sir David Amess, 69 vjeç, u qëllua disa herë me thikë, ndërkohë që po mbante një takim

Read More
Rodrigo Duterte mund t’ia kalojë postin vajzës së tij, Sara Duterte

Rodrigo Duterte mund t’ia kalojë postin vajzës së tij, Sara Duterte

Sara Duterte, kryebashkiakja e qytetit Davao, deri më tani ka treguar ngurrim për të kandiduar për presidente. Listës prej 97 politikanëve që u regjistruan për të kandiduar për president të Filipineve deri në afatin përfundimtar,

Read More
Fluturimi i lamtumirës

Fluturimi i lamtumirës

Pas shtatë dekadash, linja italiane ajrore “Alitalia” ka falimentuar. Në orën 23:10 të mbrëmjes së sotme, avioni Alitalia AZ 1586 do të ngrihet për herë të fundit në Aeroportin Fiumicino në Romë me destinacion Cagliari.

Read More
Investimet në kompanitë hapësinore tejkalojnë 10 miliardë dollarë këtë vit, një rekord i ri vjetor

Investimet në kompanitë hapësinore tejkalojnë 10 miliardë dollarë këtë vit, një rekord i ri vjetor

Investimet private në kompanitë hapësinore arritën në 3.9 miliardë dollarë në tremujorin e tretë, duke shënuar këtë vit një rekord të ri vjetor prej 10.3 miliardë dollarësh, sipas një raporti të kësaj jave nga firma

Read More
Senati Francez kundër vaksinimit të detyrueshëm

Senati Francez kundër vaksinimit të detyrueshëm

Pas protestave masive që përfshinë gjithë qytetet kryesore të Francës, si pakënaqësi ndaj vaksinimit të detyrueshëm, Senati Francez ka hedhur poshtë me 262 vota kundër vaksinimin e detyrueshëm. Vetëm 64 vota kanë qënë pro vaksinimit

Read More
Parlamenti irakian kërkon tërheqjen e trupave ndërkombëtare

Parlamenti irakian kërkon tërheqjen e trupave ndërkombëtare

Pjesëmarrja e ulët në votime dhe fitorja e dukshme e klerikut populist Muqtada al-Sadr në zgjedhjet parlamentare në Irak reflektojnë një mungesë masive të besimit në institucionet politike të vendit. Ai është burri i ri

Read More
Samiti në Beograd: Në njërën anë flitej për paqen në tjetrën shiteshin armë

Samiti në Beograd: Në njërën anë flitej për paqen në tjetrën shiteshin armë

Përfaqësuesit e Vendeve të Paangazhuara u mblodhën në Beograd. U zgjuan kujtimet, u kujtua koha e Titos dhe Luftës së Ftohtë. Po shndërrrohet Vuçiqi në një Tito të vogël? Samiti dyditor që shënoi gjashtë dekada

Read More
Sulm me hark në Norvegji, viktima e të plagosur

Sulm me hark në Norvegji, viktima e të plagosur

Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur në Norvegji, duke terrorizuar vendin nordik. Mediet botërore raportojnë se një burrë ka vrarë disa persona dhe plagosur disa të tjerë, teksa ka dalë në rrugë me një

Read More
Bie mbështetja e amerikanëve për Presidentin Biden

Bie mbështetja e amerikanëve për Presidentin Biden

UASHINGTON – Amerikanët po shprehin pakënaqësitë e tyre ndaj Presidentit Joe Biden, pothuajse nëntë muaj pasi ai mori detyrën. Në një seri anketimesh të bëra javën e kaluar në nivel kombëtar, 49.2% e të anketuarve

Read More
Guvernatori i Teksasit Abbott: Kush i detyron njerëzit të vaksinohen gjobitet 1 mijë dollarë

Guvernatori i Teksasit Abbott: Kush i detyron njerëzit të vaksinohen gjobitet 1 mijë dollarë

Guvernatori Greg Abbott i shtetit jugperëndimor të Teksasit në SHBA, ka nxjerrë një urdhër ekzekutiv të hënën që ndalon vaksinimet e detyruara kundër Covid-19 në këtë shtet. “Asnjë entitet në Teksas nuk mund të detyrojë

Read More