1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Fluturimi i lamtumirës

Fluturimi i lamtumirës

Pas shtatë dekadash, linja italiane ajrore “Alitalia” ka falimentuar. Në orën 23:10 të mbrëmjes së sotme, avioni Alitalia AZ 1586 do të ngrihet për herë të fundit në Aeroportin Fiumicino në Romë me destinacion Cagliari.

Read More
Investimet në kompanitë hapësinore tejkalojnë 10 miliardë dollarë këtë vit, një rekord i ri vjetor

Investimet në kompanitë hapësinore tejkalojnë 10 miliardë dollarë këtë vit, një rekord i ri vjetor

Investimet private në kompanitë hapësinore arritën në 3.9 miliardë dollarë në tremujorin e tretë, duke shënuar këtë vit një rekord të ri vjetor prej 10.3 miliardë dollarësh, sipas një raporti të kësaj jave nga firma

Read More
Senati Francez kundër vaksinimit të detyrueshëm

Senati Francez kundër vaksinimit të detyrueshëm

Pas protestave masive që përfshinë gjithë qytetet kryesore të Francës, si pakënaqësi ndaj vaksinimit të detyrueshëm, Senati Francez ka hedhur poshtë me 262 vota kundër vaksinimin e detyrueshëm. Vetëm 64 vota kanë qënë pro vaksinimit

Read More
Parlamenti irakian kërkon tërheqjen e trupave ndërkombëtare

Parlamenti irakian kërkon tërheqjen e trupave ndërkombëtare

Pjesëmarrja e ulët në votime dhe fitorja e dukshme e klerikut populist Muqtada al-Sadr në zgjedhjet parlamentare në Irak reflektojnë një mungesë masive të besimit në institucionet politike të vendit. Ai është burri i ri

Read More
Samiti në Beograd: Në njërën anë flitej për paqen në tjetrën shiteshin armë

Samiti në Beograd: Në njërën anë flitej për paqen në tjetrën shiteshin armë

Përfaqësuesit e Vendeve të Paangazhuara u mblodhën në Beograd. U zgjuan kujtimet, u kujtua koha e Titos dhe Luftës së Ftohtë. Po shndërrrohet Vuçiqi në një Tito të vogël? Samiti dyditor që shënoi gjashtë dekada

Read More
Sulm me hark në Norvegji, viktima e të plagosur

Sulm me hark në Norvegji, viktima e të plagosur

Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur në Norvegji, duke terrorizuar vendin nordik. Mediet botërore raportojnë se një burrë ka vrarë disa persona dhe plagosur disa të tjerë, teksa ka dalë në rrugë me një

Read More
Bie mbështetja e amerikanëve për Presidentin Biden

Bie mbështetja e amerikanëve për Presidentin Biden

UASHINGTON – Amerikanët po shprehin pakënaqësitë e tyre ndaj Presidentit Joe Biden, pothuajse nëntë muaj pasi ai mori detyrën. Në një seri anketimesh të bëra javën e kaluar në nivel kombëtar, 49.2% e të anketuarve

Read More
Guvernatori i Teksasit Abbott: Kush i detyron njerëzit të vaksinohen gjobitet 1 mijë dollarë

Guvernatori i Teksasit Abbott: Kush i detyron njerëzit të vaksinohen gjobitet 1 mijë dollarë

Guvernatori Greg Abbott i shtetit jugperëndimor të Teksasit në SHBA, ka nxjerrë një urdhër ekzekutiv të hënën që ndalon vaksinimet e detyruara kundër Covid-19 në këtë shtet. “Asnjë entitet në Teksas nuk mund të detyrojë

Read More
Vullkani La Palma: Evakuime të reja pasi zjarri përfshinë fabrikën e çimentos

Vullkani La Palma: Evakuime të reja pasi zjarri përfshinë fabrikën e çimentos

Rrjedha e llavës nga një vullkan në ishullin spanjoll La Palma ka goditur një fabrikë çimentoje dhe një pronë industriale, raporton Euronews.   Midis 700 dhe 800 banorë janë evakuuar nga Los Llanos de Aridane

Read More
Këln, për herë të parë do të dëgjohet ezani i muezinit nga publiku

Këln, për herë të parë do të dëgjohet ezani i muezinit nga publiku

Xhamitë në Këln tani do të lejohen të transmetojnë ezanin me anë të altoparlantëve çdo të Premte, duke e bërë atë qytetin e parë të madh gjerman që e lejon këtë praktikë. Skema pilot dyvjeçare

Read More