1. Home
  2. Bota

Category: Bota

G7 shpalos detajet e planit që rivalizon iniciativën kineze Brezi dhe Rruga

G7 shpalos detajet e planit që rivalizon iniciativën kineze Brezi dhe Rruga

Liderët e grupit të shtatë shteteve më të industrializuara (G7) kanë shpalosur detajet e planit për mobilizim të 600 miliardë dollarëve për ndarje të fondeve për vendet në zhvillim. Ky projekt është parë si rrugë

Read More
Italia nën alarmin e thatësirës, shpallet gjendja e emergjencës në Lombardi, gjoba kush harxhon ujë

Italia nën alarmin e thatësirës, shpallet gjendja e emergjencës në Lombardi, gjoba kush harxhon ujë

Nga Veriu në Jug, Italia është përshirë nga një krizë hidrike e në një thatësirë të rëndë me pasoja për bujqësinë, turizmin, ekonominë si dhe mungesën e furnizimit të banorëve me ujit të pijshëm. Dimri

Read More
A po futet planeti Tokë në një thatësirë katastrofike?

A po futet planeti Tokë në një thatësirë katastrofike?

Ndalohet larja e automjeteve, kufizohet ujitja, rekomandime për larjen e dhëmbëve – në shumë shtete autoritetet po reagojnë ndaj valëve të të nxehtit dhe thatësirës. Duhet të mësohemi gjithmonë me rregulla të tilla? Franca –

Read More
Kievi zgjohet nën breshërinë e raketave ruse

Kievi zgjohet nën breshërinë e raketave ruse

Kievi është zgjuar këtë të diel në sulmin e raketave ruse. Disa shpërthime janë dëgjuar në agim të ditës së sotme në Kiev, raporton “Kiev Independent” përcjell Kumtari. Sipas asaj që u raportua në rrjetet sociale,

Read More
“Jam mamaja e vërtetë e Putinit”,- dëshmia e një të moshuare gjeorgjane.

“Jam mamaja e vërtetë e Putinit”,- dëshmia e një të moshuare gjeorgjane.

Fëmijëria e Vladimir Putinit është një mister. Përgatiti: Redin Hafizi Një hije nga e kaluara e njeriut më të fuqishëm të Rusisë, që në të vërtetë për të , Vladimir Putin, dihet shumë pak ose

Read More
Pamje trishtuese në kufirin Spanjë-Marok. Dhjetra  të plagosur e kufoma e emigrantësh

Pamje trishtuese në kufirin Spanjë-Marok. Dhjetra të plagosur e kufoma e emigrantësh

Pamjet që shikoni janë qindra emigrantë që duan të kalojnë kufirin Marok-Spanjë për të ndjekur ëndrrën e tyre për një jetë më të mirë në Europë. Shihen dhjetëra të plagosur që kanë rënë përtokë mbi njëri-tjetrin.

Read More
Fermeri 24 vjeçar dogji ish-mesuesen sepse nuk i rinovoi kontratën e qirasë së tokave

Fermeri 24 vjeçar dogji ish-mesuesen sepse nuk i rinovoi kontratën e qirasë së tokave

Luca Orlandi, një fermer 24-vjeçar ka rrëfyer vrasjen e profesoreshës së anglishtes Norma Megardi. I riu, i cili punonte si fermer në arat që gjyshi i tij i kishte marrë me qira nga ish-mësuesja e

Read More
Rrëzohet Kirill gjatë shërbesës fetare

Rrëzohet Kirill gjatë shërbesës fetare

Patriarku rus Kirill është rrëzuar në tokë gjatë një shërbimi në kishën e Novorossiysk për shkak të dyshemesë së lagur me ujë të shenjtë. Në pamjet e publikuara shihet momenti kur kreu i Kishës Ortodokse

Read More
Një studiues amerikan bën ‘zbulimin’ e madh: Rusia ka ndikim në Ballkan

Një studiues amerikan bën ‘zbulimin’ e madh: Rusia ka ndikim në Ballkan

Amerikanët, ose më saktë, lobi i Soros, janë suportuesit më të mëdhenj të “Open Balkan”, projekt që ka përqëllim të vendosë Serbinë në qendër të ekonomisë e politikës në Ballkanin Perëndimor, një tjetër amerikan, Edward

Read More
Moska presion Greqisë: 56% e grekëve janë pro Rusisë në konfliktin me Ukrainën

Moska presion Greqisë: 56% e grekëve janë pro Rusisë në konfliktin me Ukrainën

Moska thuhet se po ushtron presion të vazhdueshëm diplomatik mbi Athinën nëpërmjet të gjitha kanaleve të mundshme, në vazhdën e lëvizjeve të fundit që rrjedhin nga ajo që Kremlini beson në një front "anti-rus", të

Read More