1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Wall Street Journal godet kandidaturën e Bidenit: Gabim historik, veprim i rrezikshëm

Wall Street Journal godet kandidaturën e Bidenit: Gabim historik, veprim i rrezikshëm

Bordi editorial i gazetës së njohur amerikane, "The Wall Street Journal", transmeton Nacionale, ka vlerësuar se presidenti i ShBA-së, Joe Biden, është shumë i moshuar për të garuar përsëri në zgjedhjet presidenciale. "Publiku e kupton atë

Read More
Vullkani në Rusi kërcënon trafikun ajror ndërkombëtar

Vullkani në Rusi kërcënon trafikun ajror ndërkombëtar

Në lindje të gadishullit rus, Kamtshatka ka shpërthyer vullkani Shivelutç. Një re e fuqishme vullkanike lëviz në perëndim të vullkanit dhe çdo moment mund të ketë shpërthime të hirit deri në 15 kilometra lartësi .

Read More
Deutsche Welle: Publikimi i dokumenteve sekrete, një makth amerikan

Deutsche Welle: Publikimi i dokumenteve sekrete, një makth amerikan

Dy ditë pas publikimit në internet të dokumenteve amerikane të klasifikuara si sekrete është ndezur debati për dëmin e madh të shkaktuar për shkak të përmbajtjes së tyre mjaft delikate. Sipas mediave amerikane këto dokumente

Read More
Të shtëna në një bankë në SHBA, të paktën 5 të vdekur dhe 6 të plagosur.

Të shtëna në një bankë në SHBA, të paktën 5 të vdekur dhe 6 të plagosur.

Në Kentaki, në SHBA, të paktën pesë persona humbën jetën dhe gjashtë, mes tyre një polic, u plagosën gjatë të shtënave të ndodhura në qytetin e Louisville dhe pikërisht brenda Bankës së Vjetër Kombëtare. Policia

Read More
Lufta e Ukrainës/ A do ta zbatojë Kina planin e paqes? Kremlini mbetet skeptik

Lufta e Ukrainës/ A do ta zbatojë Kina planin e paqes? Kremlini mbetet skeptik

Kremlini thotë se ka ndjekur “bisedimet e rëndësishme” ndërmjet presidentit kinez Xi Jinping, presidentit francez Emmanuel Macron dhe shefes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por dyshon se Kina, nën presionin e jashtëm, do

Read More
Trump përballet me 34 akuza/ Ja kur do të mbahet seanca e radhës

Trump përballet me 34 akuza/ Ja kur do të mbahet seanca e radhës

Ish-Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump doli mbrëmjen e sotme para Gjykatës së Manhatanit për 34 akuzat penale të ngritura ndaj tij. Trump qëndroi në sallën e gjyqit rreth 57 minuta dhe më pas u lirua

Read More
Donald Trump nën arrest, çfarë do të ndodhë në seancën e sotme

Donald Trump nën arrest, çfarë do të ndodhë në seancën e sotme

Ish-presidenti Donald Trump ka mbërritur në zyrën e prokurorit të qarkut të Manhattanit, ku tashmë është nën arrest dhe në paraburgim. CNN raporton se Trump pritet t’i merren gjurmët e gishtërinjve si pjesë e arrestimit. Trump më

Read More
Gjyqi kundër Ish-Presidentit Trump, VOA: Moment i paprecedentë në historinë amerikane

Gjyqi kundër Ish-Presidentit Trump, VOA: Moment i paprecedentë në historinë amerikane

Sot, në një gjykatë në Manhatan, shpaloset një moment i paprecedentë në historinë e Shteteve të Bashkuara. Ish Presidenti Donald Trump, i cili po përballet me një sërë hetimesh, pritet të dorëzohet para autoriteteve, për

Read More
Finlanda anëtarja më e re e NATO-s

Finlanda anëtarja më e re e NATO-s

Finlanda u bë sot zyrtarisht vend anëtar i NATO-s, në pothuajse më pak se një vit pas kërkesës për anëtarësim, e nxitur nga sulmi rus ndaj Ukrainës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha

Read More
Moti i keq, bllokohen 35 emigrantë në një ishull në Itali, mes tyre një grua shtatzënë

Moti i keq, bllokohen 35 emigrantë në një ishull në Itali, mes tyre një grua shtatzënë

Moti i keq në Itali. Mediat italiane raportojnë se si pasojë e kushteve të këqija meteorologjike, të paktën 35 emigrantë janë bllokuar që prej ditës së djeshme, në një ishull shkëmbor në Lampedusa. Rojet bregdetare italiane tentuan

Read More