1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Pse vendet e pasura janë kaq të varura nga emigrantët

Pse vendet e pasura janë kaq të varura nga emigrantët

Globalizimi ekonomik ka krijuar më shumë punëtorë emigrantë se kurrë më parë. Sipas Kombeve të Bashkuara, 1 në 20 punëtorë në mbarë botën është emigrant. Emigrantë janë njerëz që jetojnë dhe punojnë në një vend

Read More
Putin në takimin me Vuçiç: Është më ngrohtë të jesh mik me Rusinë

Putin në takimin me Vuçiç: Është më ngrohtë të jesh mik me Rusinë

Ndërkohë që e gjithë Evropa po futet në një dimër të ftohtë për shkak të problemeve me gazin, Serbia do nuk do të ndiejë të ftohtë, thotë Vladimir Putin, Presidenti i Rusisë. Rusia është prodhuesi

Read More
Omicron mbërrin në Itali

Omicron mbërrin në Itali

Një rast i variantit Omicron është zbuluar në Itali , raporton Reuters. Gjenomi u zbulua ne Laboratorin e Mikrobiologjisë Klinike, Virologjisë dhe Diagnostifikimit Biourgjent të Spitalit Sacco në Milano nga një kampion pozitiv i një

Read More
Boris Johnson: Kushdo që hyn më UK duhet të bëjë testin e COVID, frikë nga varianti i ri afrikan

Boris Johnson: Kushdo që hyn më UK duhet të bëjë testin e COVID, frikë nga varianti i ri afrikan

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se të gjithë personat që hyjnë në shtet duhet të bëjnë test për koronavirus. Ai po ashtu paralajmëroi se është koha që të përshpejtohet dhënia e dozave përforcuese të vaksinës

Read More
Mbretëria e Bashkuar përfshihet nga stuhia / Dy të vdekur dhe më shumë se 100 kamionë të bllokuar në borë

Mbretëria e Bashkuar përfshihet nga stuhia / Dy të vdekur dhe më shumë se 100 kamionë të bllokuar në borë

Dy burra janë vrarë nga rrëzimi i pemëve, pasi stuhia Arwen goditi disa pjesë të Britanisë së Madhe me erëra të forta, shi dhe borë. Një mësues vdiq pasi një pemë ra në makinën e

Read More
Të pasurit po pasurohen gjithmonë dhe më shumë – dhe po nxisin një bum të avionëve privatë

Të pasurit po pasurohen gjithmonë dhe më shumë – dhe po nxisin një bum të avionëve privatë

Kërkesa për avionë privatë po lulëzon dhe prodhuesit e avionëve nuk mund të ndjekin ritmin. Edhe avionët e përdorur po zhduken nga tregu. Ka pasur një bum të pasurisë, veçanërisht në mesin e tashmë të

Read More
Erdogani, nuk ka qenë kurrë ndonjëherë në kaq vështirësi

Erdogani, nuk ka qenë kurrë ndonjëherë në kaq vështirësi

nga Steven A. Cook, Foreign Policy Në Turqi, me sa duket, pulat po kthehen në kotec për të pushuar. Këto kohë kanë qenë disa muaj të tmerrshëm për partinë në pushtet, Partia për Drejtësi dhe

Read More
Zbulohet një mozaik i rrallë romak në Mbretërinë e Bashkuar, i groposur poshtë arës së një fermeri

Zbulohet një mozaik i rrallë romak në Mbretërinë e Bashkuar, i groposur poshtë arës së një fermeri

Është zbuluar mozaiku i parë romak i këtij lloji në Britaninë e Madhe. Zbulimi fillestar i mozaikut të rrallë u bë  nga Jim Irvine, djali i pronarit të tokës, Brian Naylor, gjatë bllokimit të vitit

Read More
Miliona udhëtarë vlerësuan linjat ajrore “më të mira në botë”. Ja cilat zgjodhën

Miliona udhëtarë vlerësuan linjat ajrore “më të mira në botë”. Ja cilat zgjodhën

Pandemia e koronavirusit shkaktoi turbulenca te udhëtimi ajror nëpër botë, nga avionët gjysmë bosh dhe fluturimet e anuluara deri te testet e shpejta Covid-19 dhe kërkesat për maska. Por të paktën një gjë nuk ka ndryshuar:

Read More
E Fundit/ Shtetet e BE-së bien dakord të pezullojnë udhëtimet nga vendet e Afrikës së Jugut për shkak të variantit të ri të koronavirusit

E Fundit/ Shtetet e BE-së bien dakord të pezullojnë udhëtimet nga vendet e Afrikës së Jugut për shkak të variantit të ri të koronavirusit

Të 27 vendet anëtare evropiane ranë dakord, ditën e sotme, të pezullojnë përkohësisht udhëtimet nga shtatë vende të Afrikës Jugore, për shkak të shpërthimit të një varianti të ri të koronavirusit, raporton DW. Një komitet

Read More