1. Home
  2. Blog

Category: Blog

Vila numër X. Shfaqet një zonjë e gjatë rreth 1.70 dhe një qen sa gjysma e saj.

Vila numër X. Shfaqet një zonjë e gjatë rreth 1.70 dhe një qen sa gjysma e saj.

Nga Bislim Lanka Lagje të pasurish në periferi të Tiranës. Surreale. Gati-gati distopike. Rregullsi perverse; asnjë mbeturinë, ndriçim fantastik, çdo gjë në vendin e vet, krejt si në skenat e filmave të Sorrentinos. Vila numër

Read More
LINDI PËR TË MOS U HARRUAR KURRË!

LINDI PËR TË MOS U HARRUAR KURRË!

Nga Shpetim Axhami Me 8 Tetor 1885 lindi Ahmet bej Zogu. Politikan i nivelit lartë, shtetar e i vendosur, largpamës e i zgjuar e mbi të gjitha atdhetar e patriot për kombin e vet, që

Read More
Shqiptarët e facebook-ut

Shqiptarët e facebook-ut

Nga Namir Lapardhaja Kur nuk protestohet, pse nuk protestohet; Kur protestohet, pse e organizojnë ata protestën; Kur e organizon opozita, nuk vemi në protesta partiake; Kur nuk e organizon opozita, ajo nuk proteston se ka

Read More
Zajednica në radhë? Jo patjetër!

Zajednica në radhë? Jo patjetër!

Nga Hysamedin Feraj Sipas së drejtës ndërkombëtare: ■ DETYROJNË LIGJËRISHT: marrëveshjet ndërshtetërore të arritura dhe të ratifikuara nga palët përkatëse. Marrëveshja për Zajednicën nuk është e ratifikuar përfundimisht nga Kosova. Ratifikimi nga Kuvendi i Kosovës,

Read More
Durrsakët thonë se ka mbushur trastat dhe ia la Durrësin Dakos

Durrsakët thonë se ka mbushur trastat dhe ia la Durrësin Dakos

Nga Mirela Celo Jorgo Nëse po artikulohet në ca media online se " lufta" midis Evi Kokalari dhe Grida Duma është luftë posedimi në PD duke argumentuar dhe dhënë fakte qesharake se Grida ështē grua

Read More
Po vjen ofensiva opozitare e TVSH-se

Po vjen ofensiva opozitare e TVSH-se

Nga Klodian Tomorri Ne vitin 2009, qeveria e Sali Berishes hoqi tatimin mbi vleren e shtuar per sherbimet arsimore. Politika, e cila ishte pasoje e lobimit te forte nga universitetet private, pra nje lloj korrupsioni

Read More
Divorci Rama-Doshi është vetëm “në letra”.

Divorci Rama-Doshi është vetëm “në letra”.

Nga Esiona Konomi Qysh kur Rama u “divorcua” me Tom Doshin në vitin 2015, e njëjta histori e përsëritur tek socialistët e Shkodrës. Divorci Rama-Doshi është vetëm “në letra”. Doshi takohet me kryeministrin, rrinë e

Read More
JAVA E PANDËRPRERË

JAVA E PANDËRPRERË

Nga Aurel Plasari Nga cikli “Shpikje që duhen njohur” “Njepreryvka” ose “Java e pandërprerë” ka qenë njëra nga shpikjet më kërshërore të mendësisë totalitare. 29 shtatori 1929 pati qenë për “klasën punëtore” të Bashkimit Sovjetik

Read More