Britania e Madhe paralajmëron se Rusia se mund të përdorë municione me fosfor në Mariupol

Në përditësimin e fundit të inteligjencës për Ukrainën, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar paralajmëron se përdorimi i kaluar i municioneve fosforike nga Rusia në Donetsk “ngriti mundësinë e perdorimit të tyre të ardhshëm në Mariupol ndërsa luftimet për qytetin intensifikohen”.

Ai tha gjithashtu se bombardimet ruse kishin vazhduar në rajonet Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore, “me forcat ukrainase që zmbrapsnin disa sulme që rezultuan në shkatërrimin e tankeve, automjeteve dhe pajisjeve të artilerisë ruse”.

©kumtari.al

 

Read Previous

Kancelari austriak do të takohet me Putinin në Rusi mes paralajmërimeve për ofensivë të re kundër Ukrainës

Read Next

Prodhuesit e verës në Francë ndezin mijëra qirinj për të shpëtuar vreshtat pas ngricave të pranverës