Borell kritika Bullgarisë: Sot të hapim negociatat me Shqipërinë dhe RMV

Vetoja e Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e shefit të diplomacisë së jashtme në Bashkimin Evropian, Josep Borrell. Përmes një mesazhi, Borrell është shprehur se nuk mund të vijohet me këtë situatë.

 “Ne nuk jemi aty ku duhet të jemi në Ballkan, sot duhet të nisim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe nuk mund të mos e fsheh keqardhjen time: ka ende shpresë, nuk e di se çfarë mund të bëjë parlamenti në Bullgari, por duket se nuk po shkon mirë. Ne do të duhet të përpiqemi të zgjidhim situatën dhe kjo tregon se unanimiteti është një problem, nuk mund të vazhdojmë me një vend që bllokon gjithçka. Sot nuk është një ditë e mirë,”- është shprehur Borrell.

Read Previous

I vuri flakën automjetit, arrestohet autori

Read Next

Ndodh në Korçë/ Gruaja i vjedh 28 milionë lekë bashkëshortit, ai e denoncon në polici

Leave a Reply

Your email address will not be published.