Blinken: Konflikti i Etiopisë është kërcënim për sigurinë rajonale

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, paralajmëroi të mërkurën se përkeqësimi i konfliktit në Etiopi rrezikon “paqen dhe stabilitetin” në Bririn e Afrikës, raporton Aljazeera, përcjell Kumtari.

Blinken i bëri komentet në kryeqytetin e Kenias- Nairobi, pas takimit me presidentin kenian Uhuru Kenyatta dhe mbajtjen e dialogut të dytë strategjik zyrtar SHBA-Kenia me Sekretaren e Kabinetit Kenyan për Punët e Jashtme Raychelle Omamo.

Sekretari amerikan i shtetit përshëndeti përpjekjet e fundit të Kenias për të arritur një armëpushim midis qeverisë së kryeministrit etiopian Abiy Ahmed dhe luftëtarëve të Frontit Çlirimtar Tigray (TPLF).

“Ne do të donim të shihnim palët të mblidhen në tryezë për të vendosur ndërprerjen e armiqësive”, tha Blinken. “Ne duhet të shohim që ndihma humanitare të rrjedhë lirshëm tani. Ne duhet të shohim njerëzit e arrestuar të lirohen dhe ne duhet të shohim të gjithë duke u angazhuar në një përpjekje për të zgjidhur dallimet që ekzistojnë në mënyrë paqësore dhe kushtetuese.”

Vizita erdhi ndërsa Bashkimi Afrikan dhe aktorë të tjerë rajonalë po përpiqeshin të qetësonin dhunën, e cila filloi në nëntor të vitit të kaluar kur Abiy dërgoi forcat qeveritare në shtetin verior të Tigray. Addis Ababa është akuzuar që atëherë për bllokimin e rajonit dhe pengimin e rrjedhës së ndihmës ndërkombëtare.

© kumtari.al

Read Previous

Shuhet edhe një tjetër “yll” i kulturës dhe artit të shkodran

Read Next

Eshtë shumica dërrmuese, fizike, shiprtërore e morale, qyteteve, fshatrave, rrugëve, shesheve të Shqipërisë, “o budalla” !