Biden zbarkon në Evropë. duke lënë në harresë planet e shpenzimeve të brendshme

Presidenti i SHBA Joe Biden ka mbërritur në Evropë për dy samite ndërkombëtare, duke e lënë në harresë axhendën e tij të brendshme prej 2.75 trilion dollarësh në Uashington.

Zoti Biden kishte shpresuar të trumbetonte një paketë mjedisore amortizuese në samitin global të klimës të javës së ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar, raporton BBC.

Por kolegët e tij demokratë braktisën planet për një votim të enjten, duke e lënë të gjithë platformën e tij në ajër.

Zoti Biden tha se kjo vë në pikëpyetje gjendjen e qeverisë amerikane.

“Pjesa tjetër e botës pyet veten nëse ne mund të funksionojmë,” tha ai.

Ai zbarkoi në Romë mëngjesin e sotëm për një samit të ekonomive kryesore të G20, ku planet për një taksë minimale globale do të jenë në axhendë.

Presidenti i dytë katolik i Amerikës do të takohet gjithashtu me Papa Françeskun në Vatikan të premten.

Ai do të shkojë në Skoci të dielën në mbrëmje për konferencën e Kombeve të Bashkuara për klimën, COP26, në Glasgow.

Zoti Biden do të kërkojë të projektojë mesazhin se SHBA është rikthyer në luftën kundër ngrohjes globale pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, u tërhoq nga marrëveshja e Parisit për klimën.

Read Previous

‘BE ka nevojë për Ballkanin Perëndimor për sigurinë e saj’- Rama flet për median gjermane dhe për “Shqipërinë e Madhe”: Lojëra të tilla të mendjes janë…

Read Next

Reportazh/ Shqiptarët shpenzojnë ‘frikshëm’ për Halloween