Biden pranon se është me kancer?/ Përdoruesit e Twitter: Ose ‘bomba më e madhe’ ose ‘gafa më e madhe’

Një video e Presidentit Biden të mërkurën që duket se pretendon në një fjalim se ai ka kancer, ndezi alarmin në Twitter.

Biden po vizitonte një ish termocentral me qymyr në Somerset, Massachusetts, për të diskutuar urdhrat e rinj ekzekutivë për të luftuar ndryshimin e klimës.

Ndërsa diskutonte dëmin e shkaktuar nga emetimet nga rafineritë e naftës, Biden iu referua shtëpisë së tij të fëmijërisë në Delaware dhe tha se ai dhe shumë njerëz të tjerë me të cilët u rrit tani “kanë” kancer.

“Bryma e parë, e dini se çfarë ndodhte? Ju duhej të vishnit fshirëset e xhamit të përparmë për të hequr fjalë për fjalë njolla vaji nga dritarja. Kjo është arsyeja pse unë dhe shumë njerëz të tjerë me të cilët jam rritur kanë kancer dhe pse për kohën më të gjatë, Delaware kishte shkallën më të lartë të kancerit në vend”, tha Biden.

Përdorues të ndryshëm të Twitter u hodhën menjëherë në klip duke pyetur veten nëse komenti ishte një tjetër gafë apo një pranim bombë.

“Kanceri? Kjo është ose bomba më e madhe në historinë presidenciale ose gafa më e madhe,” shkroi në Twitter themeluesi i RealClearPolitics, Tom Bevan, citon Fox News.

Jacqui Heinrich i Fox News më vonë raportoi se një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë konfirmoi se Biden po i referohej kancerit të lëkurës që kishte patur në të kaluarën dhe kishte përdorur gabimisht vetëm kohën e tashme.

Read Previous

Rritet dollari, euro vijon të dobësohet

Read Next

Shefi i CIA-s: Putini nuk është në gjendje të keqe shëndetësore