Biden: Papa Françesku tha se jam një ‘katolik i mirë’ / Por a diskutohet në takim qëndrimi i Biden për abortin?

Të premten, Presidenti Biden u tha gazetarëve se gjatë takimit të tij me Papa Françeskun në Vatikan, Papa i tha atij se duhet të vazhdojë të marrë sakramentin e Kungimit të Shenjtë, pavarësisht qëndrimit të tij ndaj abortit.
Siç raportohet nga Fox News, Biden tha se çështja e abortit nuk u prek gjatë takimit të tyre 90-minutësh dhe ata diskutuan luftën kundër ndryshimeve klimatike si pjesë e axhendës së tij “Ndërtoni përsëri më mirë”. Presidenti tha “ne sapo folëm për faktin se ai ishte i lumtur që unë jam një katolik i mirë dhe duhet të vazhdoj të marr kungimin.” Papa Françesku thuhet se bekoi rruzaren e Bidenit.
Këtë javë,  sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, pati një shkëmbim të nxehtë me reporterin Owen Jensen nga rrjeti katolik EWTN, kur ai pyeti nëse aborti do të ishte një temë diskutimi gjatë vizitës së Biden me Papën. Gjatë shkëmbimit, Psaki pranoi se “ka një marrëveshje të madhe dhe mbivendosje me Presidentin dhe Papa Françeskun për një sërë çështjesh” tha ajo.

Read Previous

Qeveria propozon ligjin e parë që hap rrugë për shkërmoqjen e bërthamës së shoqërisë

Read Next

Biden në takim me Macron, pranoi se njoftimi i marrëveshjes që zemëroi francezët, ishte “i patakt”