Biden, Obama, Harris, të gjithë u angazhuan për McAuliffe në Virxhinia

Figurat kryesore të Partisë Demokratike – duke përfshirë Presidentin Biden, ish-Presidentin Obama, Zëvendës Presidentin Kamala Harris dhe aktivisten e të drejtave të votimit Stacey Abrams – të gjithë u angazhuan në Virxhinia për fushatën për guvernator të Terry McAuliffe, dhe rezultati ishte një flluskë gjigante.

Asnjë votues nuk u emocionua aq sa duhet për ta votuar McAuliffe.

Ndërkohë, republikani Glenn Youngkin, kryesisht, bëri fushatë i vetëm dhe përfundoi duke kapur rezidencën e guvernatorit në Richmond.

Në një ndalesë të fushatës për McAuliffe muajin e kaluar, Biden u kërkoi Virxhinianëve të hidhnin votat e tyre për McAuliffe dhe këmbënguli se ish-kryetari i Komitetit Kombëtar Demokratik kishte një histori të provuar nga koha e tij si guvernator i shtetit nga 2014 deri në 2018.

“Ju nuk duhet të pyesni veten se çfarë guvernatori do të jetë Terry, sepse ju e dini se çfarë guvernator i madh ishte ai”, tha Biden. “Kjo nuk ishte vetëm për shkak të asaj që ai premtoi, por ajo që ai dha.”

Biden gjithashtu i bëri jehonë një pretendimi të rremë nga McAuliffe se Youngkin “po kërkonte të ndalonte disa libra”.

Obama udhëtoi për në Virxhinia për të mbështetur McAuliffe në fund të muajit të kaluar, duke u bërë thirrje votuesve “të futen brenda dhe pastaj të shkojnë të votojnë”.

 

Harris bëri gjithashtu një udhëtim në Commonwealth dhe paralajmëroi votuesit në shtet se një humbje për McAuliffe mund të njollosë shanset e demokratëve në zgjedhjet afatmesme të Kongresit 2022 dhe zgjedhjet presidenciale të 2024.

“Ajo që do ndodh në Virxhinia do të përcaktojë në masë të madhe se çfarë do të ndodhë në 2022, 2024 e në vazhdim,” tha Harris ndërsa bënte fushatë për McAuliffe. “Do ta sillni këtë në shtëpi, apo jo? Po ju do ta bëni.”

Stacey Abrams, e cila humbi zgjedhjet guvernatoriale të Gjeorgjisë në 2018, garantoi gjithashtu kandidaturën e McAuliffe, duke bërë fushatë për të në një numër kishash të dukshme me ngjyrë në Virxhinia.

“Votimi është një akt besimi,” tha Abrams në atë kohë, duke u kërkuar besimtarëve të kishës në shtet që “të bëjnë punën”.

Biden parashikoi të martën se demokratët “do të fitonin në Virxhinia”, duke vënë në dukje se “ka të bëjë me atë se kush do të shfaqet”.

Por nuk ajo nuk do të ndodhte dhe ai nuk arriti ta realizonte./Fox news

kumtari.al

Read Previous

Kur tuberkulozi goditi botën, shkollat u bën në ajër të hapur

Read Next

28 persona në pranga për mashtrim me transaksione, Shqipëria pjesë e aksionit të EUROPOL