Biden në takim me Macron, pranoi se njoftimi i marrëveshjes që zemëroi francezët, ishte “i patakt”

Presidenti Biden u përpoq të qetësonte tensionet me Francën gjatë takimit të tij të parë personal me presidentin francez Emanuel Macron, që kur Shtetet e Bashkuara njoftuan një marrëveshje trepalëshe me Mbretërinë e Bashkuar dhe Australinë.

Biden pranoi se njoftimi i marrëveshjes që zemëroi francezët, ishte “i patakt” dhe tha se Franca është një “partner jashtëzakonisht i vlerësuar”. Biden u takua me Macron në Romë të premten përpara samitit të G20, raporton Fox new.

Biden tha se ai kishte “përshtypjen se Franca ishte e informuar shumë kohë përpara se” SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Australia të shpallnin marrëveshjen e saj trepalëshe, e cila do të fokusohet në zhvillimin e aftësive të nëndetëseve të Australisë me energji bërthamore – një përpjekje që Franca po punonte për të ndërmarrë me Australinë.

Ka shumë gjëra që kemi bërë së bashku për çdo gjë, për ta prishur këtë,” tha Biden për marrëdhëniet SHBA-Francë. “Ne jemi në një nga ato pikat e kthesës.”

Macron, duke folur gjatë takimit, tha se është “e rëndësishme të sigurohet që një situatë e tillë të mos jetë e mundur në të ardhmen”.

Read Previous

Biden: Papa Françesku tha se jam një ‘katolik i mirë’ / Por a diskutohet në takim qëndrimi i Biden për abortin?

Read Next

Bjellorusia bllokon DW