Bastisja e Trump e ktheu SHBA-në në ‘republikë bananesh’

Ron DeSantis speaks during the Conservative Political Action Conference in Orlando, Fla., on Feb. 24, 2022.

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden po ‘armatos’ agjencitë federale kundër kundërshtarëve të tij politikë dhe po e kthen vendin në një ‘republikë bananesh’, tha të martën Guvernatori Ron DeSantis, duke iu përgjigjur bastisjes së FBI-së në rezidencën e Donald Trump në Florida.

Agjentët federalë hynë në Mar-a-Lago të hënën mbrëma, si pjesë e një hetimi për dështimin e Trump për të kthyer dokumentet e klasifikuara pas largimit nga Zyra Ovale, sipas raporteve të mediave.

Bastisja e natës ishte ‘një tjetër përshkallëzim në armatimin e agjencive federale kundër kundërshtarëve politikë të regjimit’, shkroi DeSantis në Twitter, duke e krahasuar trajtimin me atë të Hunter Biden, djalit të presidentit, i cili është nën hetim për krime të dyshuara financiare.

Guvernatori pohoi se punësimi i planifikuar i dhjetëra mijëra agjentëve shtesë nga Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme (IRS) i përshtatet gjithashtu modelit, duke e quajtur SHBA-në si një ‘republikë bananesh.

Termi zakonisht zbatohet për një komb të sunduar nga elita biznesi dhe politikanë të korruptuar, të cilët grabitin pasurinë e klasës punëtore dhe kanë shpërfillje totale për ligjet e vendit.

Udhëheqësi republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, kritikoi Prokurorin e Përgjithshëm të SHBA Merrick Garland në Twitter, duke akuzuar departamentin e tij për arritjen e ‘një gjendjeje të patolerueshme të politizimit të armatosur’.

Ai u zotua se nuk do ‘lerë gur pa lëvizur’ në hetimin e situatës pasi partia të ketë shumicën në dhomën e ulët të Kongresit të SHBA.

Vetë Trump tha se prona e tij në Florida ishte ‘nën rrethim, bastisje dhe e pushtuar’ nga FBI-ja. Ai akuzoi administratën Biden për përdorimin e zbatimit të ligjit federal për të minuar shanset e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Ai sugjeroi gjithashtu se bastisja ishte e ngjashme me përgjimin sekret të selisë së Komitetit Kombëtar Demokratik, i cili përfundimisht çoi në dorëheqjen e Presidentit Richard Nixon në 1974.

Trump pritet të kandidojë për një mandat të dytë në vitin 2024 dhe DeSantis gjithashtu konsiderohet gjerësisht si një tjetër kandidat kryesor për nominimin republikan. Ai potencialisht mund të kandidojë kundër Trump në zgjedhjet paraprake.

Read Previous

Trumpi mbetet në qendër të politikës konservatore në Shtetet e Bashkuara

Read Next

Video/ Trump po rikthehet