1. Home
  2. Author Blogs

Author: redaksia

redaksia

Kumtari.al është konceptuar si një zë tjetër në lëmin e shumë të tillëve në treg. Ne nuk po futemi në këtë treg për ta ndryshuar atë, as për të rivalizuar kënd. Ne po futemi pasi gjykojmë se kemi diçka për të thënë, dhe duke qenë se jetojmë në shekullin e vrullit të informacionit përmes internetit, edhe ne do të themi e do t’i japim mundësinë kujdo që dëshiron të thotë një të vërtetë. Do të përpiqemi të mos bëjmë tituj për të arritur klikime dhe nuk do të bëjmë një titull të ndikuar nga të pavërtetat. Ne nuk i përkasim askujt dhe askënd nuk do të kursejmë në gjykim, dhe këtu bëhet fjalë vetëm për ato gjëra që kanë të bëjnë me parimet e interesit publik. Ndoshta, jo gjithmonë do jemi të parët në lajmin e fundit, por do të përpiqemi të jemi të parët në vërtetësi. Pse kumtari? Kumtari në gjuhën shqipe ka kuptimin e lajmëtarit, kumtuesit, prandaj menduam që përmbajtja e këtij “webi” të ketë lidhje organike me emrin e tij. Dëshirojmë shumë që lexuesi të jetë bashkëudhëtari ynë, qofshin lexues brenda apo jashtë Shqipërisë! Shpresojmë që të kemi përkrahjen dhe mirëkuptimin tuja në rrugëtimin tonë të përbashkët! Na priftë e mbara!

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi, deklaratë për shtyp.

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi, deklaratë për shtyp.

Deklaratë për shtyp nga selia e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë së Lirisë, z.Tedi Blushi. Shtrenjtimi abuziv i çmimeve të ushqimeve po ul ndjeshëm konsumin dhe po thellon seriozisht varfërinë, duke rrënuar më shumë buxhetet

Read More
Edhe Frida Krifca i ka çuar fondet e BE te inceneratorët

Edhe Frida Krifca i ka çuar fondet e BE te inceneratorët

Në aferën gjigande afro 430 milionë euroshe të incenetarorit të Tiranës, dokumentat që kanë dalë sot janë një vrimë në ujë. Por ato vlejnë për të treguar se si në bashkëpunim me çdo organizëm shtetëror,

Read More
Edhe pse Kumbaro deklaroi se do t’i “rrëmbente” turistët, Greqia fiton 15 miliardë euro nga turizmi

Edhe pse Kumbaro deklaroi se do t’i “rrëmbente” turistët, Greqia fiton 15 miliardë euro nga turizmi

Greqia ka shënuar rekorde në turizëm gjatë këtij sezoni duke i patur 80% të njësive akomoduese me rezervime 100%. Mësohet se vendi do të përfitojë rreth 15 miliard euro deri në fund të sezonit turistik

Read More
Droga lumër drejt Italisë, kapet 600kg në Vlorë në det të hapur

Droga lumër drejt Italisë, kapet 600kg në Vlorë në det të hapur

Policia e Vlorës dhe Guardia di Finanza ka finalizuar me sukses një operacion për kapjen e plot 600 kg lëndë narkotike. Droga është sekuestruar gjatë këtij operacioni, teksa po shkëmbehej mes trafikantëve në det të

Read More
Berisha: Të kompensohet plotësisht bileta e transportit urban dhe të përgjysmohet taksa e karburantit

Berisha: Të kompensohet plotësisht bileta e transportit urban dhe të përgjysmohet taksa e karburantit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, kërkoi këtë të hënë nga qeveria marrjen e masave ekonomike për lehtësimin e barrës së rritjes së çmimeve të naftës dhe biletave të transportit publik te qytetarët. Berisha: Në

Read More
Edward P. Joseph: “Open Balkan minon Procesin e Berlinit”

Edward P. Joseph: “Open Balkan minon Procesin e Berlinit”

Elona Elezi- DW Eksperti Edward P. Joseph në intervistë për DW shprehet, se nisma “Open Balkan” minon “Procesin e Berlinit” dhe i jep më shumë fuqi ekonomike dhe politike Serbisë. Ambiciet nacionaliste serbe janë shqetësuese,

Read More
Berisha konfirmon mbështetjen për protestën e qytetarëve: Rama po mbron Çuçin dhe Kumbaron

Berisha konfirmon mbështetjen për protestën e qytetarëve: Rama po mbron Çuçin dhe Kumbaron

Shoqëria Civile ka paralajmëruar sot zhvillimin e protestës së radhës me moton “Drejtësi për Jonadën”, duke konfirmuar se tubimet do të vazhdojnë pas rënies në vesh të shurdhët të kërkesës së tyre drejtuar kryeministri Edi

Read More
Inceneratori i Tiranës merr indirekt 310 mijë euro nga fondet e IPARD, ja skema

Inceneratori i Tiranës merr indirekt 310 mijë euro nga fondet e IPARD, ja skema

Dashamir Çela një blegtor me përvojë nga fshati Samaticë i Beratit falimentoi pak muaj më parë. Mbylli fermën e gjedhit me të cilën kishte kaluar gjysmën e jetës dhe u nis si emigrant drejt Gjermanisë,

Read More
Si po mashtrohen shqiptarët nga trafikantët në Britaninë e Madhe

Si po mashtrohen shqiptarët nga trafikantët në Britaninë e Madhe

Emigrantët shqiptarë po mashtrohen nga trafikantët e pamëshirshëm të qenieve njerëzore për të bërë kalime të rrezikshme në Kanal përpara se kryeministri i ardhshëm i Britanisë të marrë detyrën. Ata që bëjnë udhëtimin e rrezikshëm

Read More
Aksident në aksin Lezhë-Shkodër, disa të plagosur, mes tyre një fëmijë

Aksident në aksin Lezhë-Shkodër, disa të plagosur, mes tyre një fëmijë

Një aksident ka ndodhur paraditen e sotme në aksin Lezhë-Shkodër, në afërsi të Kallmetit. Shtate persona kanë mbetur të plagosur, katër prej tyre ndodhen në gjendje më të rëndë. Mes të plagosurve mësohet se ndodhet

Read More