Athina në gjest të rrallë, ndez dritat kuq e zi në nderim të pavarsisë së shqipërisë

Për herë të parë, Athina ka ndezur dritat kuqezi për të përshëndetur festen e shpalljes se pavarësisë së shqiptarëve.

Shatërvani që ndodhet në qendër të Athinës, është ndriçuar me ngjyrat e flamurit shqiptar, në nderim të 28 dhe 29 nëntorit.

Duket se mardhëniet e mira midis Erion Veliaj dhe kryetarit të Bashkisë së Athinës kanë çuar drejt këtij gjesti tepër të veçantë për një vend si Greqia.

Greqia dhe Shqipëria kanë patur ulje ngritje në mardhëniet e tyre këto 30 vitet e fundit.

Read Previous

Në Kukës fillojë problematikat e dimrit

Read Next

Alarm në BBC: “Ju lutem dilni menjëherë nga ndërtesa, nga dalja më e afërt”