“Artistë e Kriminelë” / Fact Check i AFP: Kanye, Beyoncé, të famshëm të tjerë nuk janë të pandehur në gjyqin e Ghislaine Maxwell

Postimet e mediave sociale pretendojnë se disa të famshëm, duke përfshirë Kanye West, Beyoncé dhe Jay-Z janë të pandehur në gjyqin për krime seksuale të socialistes britanike Ghislaine Maxwell, duke cituar një dokument gjyqësor.

Kjo është e rreme; Maxwell është e vetmja e pandehur në gjyqin aktual penal dhe dokumenti është nga një padi civile e vitit 2020 që u hodh poshtë nga një gjykatës i cili i përshkroi pretendimet e tij si “irracionale”.

“Pse Disney, Beyoncé, Kanye West renditen si të pandehur në gjyqin Epstein-Ghislaine Maxwell?” pyet një Tweet i 23 nëntorit 2021. Tweet-i – si dhe postime të ndryshme në Facebook – përmban një imazh të një dokumenti nga një padi e ngritur në gjykatën federale që përmendte si të pandehur të famshmit si dhe The Weinstein Company, The Walt Disney Company dhe qindra të tjerë.

Screenshot i një postimi në Twitter të marrë më 2 dhjetor 2021

 

Maxwell përballet me gjashtë akuza për joshjen dhe transportimin e të miturve për marrëdhënie seksuale me financierin tashmë të ndjerë Jeffrey Epstein, i cili ishte në pritje të gjyqit për akuza të ngjashme.

Rasti ka ndezur pretendime të ndryshme të pasakta dhe AFP Fact Check ka zhgënjyer rreth njerëzve që dyshohet se janë të lidhur me Epstein dhe Maxwell, aktivitetet e të cilëve kanë qenë subjekt i spekulimeve të zjarrta midis adhuruesve të lëvizjes konspirative QAnon.

Maxwell është mbajtur në burg pa kusht që nga arrestimi i saj në korrik 2020. Gjyqi i saj u hap më 29 nëntor dhe e para nga katër gratë që pritej të dëshmonte, e bëri këtë të nesërmen. Megjithatë, ajo është e pandehura e vetme dhe ndërsa dokumenti gjyqësor i paraqitur në postime është real, ai nuk ka lidhje me procedurat aktuale.

Dokumenti është nga një padi e ngritur në gusht 2020 që pretendon se “të pandehurit krijuan një ndërmarrje kriminale fitimprurëse, por sociopatike, ku të pandehurit u përfshinë për dekada me radhë në trafikimi të qenieve njerëzore, sulme seksuale dhe abuzime të ndryshme, duke përfshirë shfrytëzimin financiar dhe ekonomik, drogën dhe rrëmbimin”. Padia kërkonte 500 milionë dollarë dëmshpërblim ndëshkues ose të përgjithshëm.

 

Një gjyqtar hodhi poshtë padinë në shtator 2020, duke thënë se “pretendimet e paditëses ngrihen në nivelin e irracionales dhe nuk ka asnjë teori ligjore në të cilën ajo mund të mbështetet”. Dhe ndërsa padia listonte individë të shumtë si paditës, vetëm Charlene Latham “nënshkruan ankesën ose paraqiti një kërkesë për të vazhduar pa parapagim të tarifave,” tha gjyqtari.

Latham kishte paraqitur një padi të ngjashme në një gjykatë tjetër federale në mars 2020, duke synuar pasurinë e Epstein, si dhe presidentit amerikan Donald Trump, dhe kërkoi dëmshpërblim mbi 50 milionë dollarë, përfshirë të ardhurat nga shitja e pronës së Epstein në Palm Beach. Gjykatësi në atë rast tha se “Paditësi ka dështuar të paraqesë një kërkesë mbi të cilën mund të jepet lehtësim” dhe e hodhi poshtë padinë./AFP

Përgatiti në shqip Kumtari.al

Read Previous

Ibrahimoviç: Më mbajtën nga paga 1 euro për një lëng frutash

Read Next

Taulant Balla iu është bashkuar reagimeve pas ndarjes nga jeta të Senatorit amerikan, Bob Dole.