Arrestohet Sedat Peker, i cili njihet dhe si një kundërshtari i Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan

Mediat e huaja shkruajnë se është arrestuar bosi i mafias turke, Sedat Peker, i cili njihet dhe si një kundërshtari i Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan.

Kujtojmë se Turqia ka kërkuar ekstradimin e Peker, i cili pak muaj më parë ka bërë një seri akuzash kundër zyrtarëve të qeverisë turke dhe të qeverisë në territoret e pushtuara. Ai u vu në shënjestër kryesisht nga ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu.

Vlen të theksohet se informacioni fillestar për arrestimin e Pekerit, i cili nuk u verifikua, përkoi me vizitën e sotme të Rexhep Tajip Erdogan në Katar. Në fakt, përpara se të nisej për në Katar, Erdogan tha se Ankaraja dëshiron të zhvillojë marrëdhëniet e saj me vendet e Gjirit “pa diskriminim”.

Read Previous

Qeveria e re gjermane

Read Next

Putin dhe Xi po e shtyjnë Biden në një konflikt me dy fronte që ai s’mund ta fitojë