Arrestohet pronari i kompanise farmaceutike “FarmaNet”

Aksioni i policisë “Përfitimi” nuk ka përfunduar ende. Bëhet fjalë për persona dhe biznese të cilët kanë abuzuar me çmimet dhe kontrabanduar ilaçe gjatë periudhës së pandesimisë. Sokol Topçiu, 57 vjeç, është i arrestuari i radhës. Ai zotëron një nga bizneset farmaceutike “FarmaNet” që ka përfituar miliona euro nga Ministria e Shëndetësisë dhe tenderat kanë qenë të paracaktuar për të.

Njoftimi i Policisë:

Në vijim të operacionit policor të koduar “Përfitimi”, finalizuar me datë 08.10.2021, nga DVP Tiranë, si rezultat i të cilit u vunë në pranga 6 shtetas, ka vijuar puna me hetime të thelluara, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Në vijim të operacionit, nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe sherbimet e Komisariatit të Policisë Kufitare Rinas, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit S. T, 57 vjeç, administrator i një rrjeti farmaceutik.

Ky shtetas, në bashkëpunim me shtetasit e tjerë të arrestuar, shisnin medikamente të dyshuara kontrabandë.

Vijon puna për evidentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundërligjshëm.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe i paisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për shëndetin” dhe “Tregtim dhe transportim i mallrave kontrabandë”. /kumtari.al/

Read Previous

Pse edhe në më të keqen e saj “foltorja” e Berishës është me e shëndetshme se gjumi i Bashës

Read Next

COVID-19/ 9 jetë të humbura dhe 195 raste të reja