Anija luftarake e SHBA përsëri kalon tranzit në ngushticën e ndjeshme të Tajvanit

Një anije luftarake amerikane lundroi përsëri përmes ngushticës së ndjeshme të Tajvanit të martën, pjesë e asaj që ushtria amerikane e quan aktivitet rutinë, por që gjithmonë shqetëson Kinën, qeveria e së cilës beson se Uashingtoni po përpiqet të nxisë tensionet rajonale, raporton Reuters, përcjell Kumtari.

Marina e SHBA tha se shkatërruesi i raketave të drejtuara të klasit Arleigh Burke Milius kreu një “transit rutinë në ngushticën e Tajvanit” përmes ujërave ndërkombëtare në përputhje me ligjin ndërkombëtar. “Tranziti i anijes përmes ngushticës së Tajvanit tregon përkushtimin e SHBA-së për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur. Ushtria e Shteteve të Bashkuara fluturon, lundron dhe operon kudo që e lejon ligji ndërkombëtar,” shtoi ai.

Muajin e kaluar, ushtria kineze dënoi Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë për dërgimin e një luftanijeje përmes ngushticës së Tajvanit, duke thënë se ato po kërcënonin paqen dhe stabilitetin në rajon. Kina pretendon se sundoi në mënyrë demokratike Tajvanin si territorin e saj dhe ka ngritur misione të përsëritura të forcave ajrore në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit (ADIZ) gjatë vitit të kaluar, duke provokuar zemërim në Taipei.

Shtetet e Bashkuara, si shumica e vendeve, nuk kanë lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por janë mbështetësi i saj më i rëndësishëm ndërkombëtar dhe furnizuesi i armëve. Pekini e quan Tajvanin çështjen më të ndjeshme dhe më të rëndësishme në marrëdhëniet e tij me Uashingtonin. Anijet e marinës amerikane kanë kaluar tranzit në ngushticë afërsisht çdo muaj. Aleatët e SHBA herë pas here dërgojnë gjithashtu anije përmes ngushticës, duke përfshirë Britaninë në shtator.

© Kumtari.al

Read Previous

Rama për vdekjen e artistes :”Lamtumirë shoqe e vogël 💔”

Read Next

GJKKO pushoi padinë e Metës, Dvorani: S’kam përplasje me asnjë institucion, gjyqet nuk bëhen në media, por në gjykata. Dervishaj: Do e ankimojmë vendimin!