Aleatja e Trump kritikon vizitën e Zelensky në SHBA

Presidenti ukrainas dëshiron vetëm të shpjegojë pse i duhen më shumë para, tha kongresmenja Marjorie Taylor Greene.

Kongresmenja republikane Marjorie Taylor Greene ka folur për vizitën e presidentit ukrainas Vladimir Zelensky në Uashington DC, duke shprehur zemërim për përpjekjet e tij të parashikuara për të fituar më shumë mbështetje.

Në një postim në Twitter të martën, Greene, e cila përfaqëson Distriktin e 14-të të Georgias, e përshkroi Zelenskyn si një “president në hije”, i cili “duhet të vijë në Kongres dhe të shpjegojë pse i duhen miliarda dollarë amerikanë të taksapaguesve për shtetin e 51-të, Ukrainën”.

“Kjo është absurde. Vendose Amerikën në radhë të parë!!!” shtoi ajo.

Muajin e kaluar, kongresmenja, një aleate e vendosur e ish-presidentit amerikan Donald Trump, udhëhoqi një rezolutë që bënte thirrje për një auditim të financimit të qeverisë për të ndihmuar Ukrainën në konfliktin me Rusinë. Më vonë, nisma u mposht ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve, me demokratët që argumentuan se mund të dërgonte sinjalin e gabuar në Kiev.

Në fillim të nëntorit, në prag të zgjedhjeve afatmesme në SHBA, Greene tha se “asnjë qindarkë tjetër nuk do të shkojë në Ukrainë” nëse republikanët marrin kontrollin e Kongresit. Megjithatë, pasi morën Dhomën e Përfaqësuesve, përfaqësuesit republikanë Kevin McCarthy dhe Michael McCaul minimizuan spekulimet se partia do të shkurtonte ndihmën ushtarake për Kievin.

Të mërkurën, Shtëpia e Bardhë konfirmoi raportet e mediave se Zelensky do të takohej me presidentin amerikan Joe Biden dhe do t’i drejtohet një sesioni të përbashkët të Kongresit, në udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit që nga fillimi i operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë. Gjatë vizitës, Biden pritet gjithashtu të njoftojë një “paketë të re të rëndësishme të ndihmës për sigurinë” për Kievin.

Politico raportoi të mërkurën, duke cituar burime, se delegacioni ukrainas pritet të dyfishojë kërkesat e tyre për sistemet e avancuara të raketave taktike të ushtrisë me rreze të gjatë (ATACMS) dhe dronët Grey Eagle dhe Reaper. Zyrtarët amerikanë thuhet se hezitojnë t’i kënaqin këto kërkesa për shkak të shqetësimeve se kjo mund të provokojë një reagim të ashpër nga Rusia.

Në shtator, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova paralajmëroi Uashingtonin se nëse dërgon armë me rreze të gjatë në Kiev, kjo do të kalonte një “vijë të kuqe” dhe do ta bënte Amerikën “një palë të drejtpërdrejtë në konflikt”.

Read Previous

Toka e punueshme në Shqipëri, më e shtrenjta në Europë

Read Next

“Urdhëroi rrafshimin e përmendores për genocidin e Lumës”- Berisha akuza kryeministrit: Ia kërkoi Vuçiç! Rama i urren shqiptarët, ç’do thotë për foshnjat që u dogjën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *