Administrata e Biden shtrëngon rregullat e udhëtimit drejt SHBA

Administrata e Biden-it po shtrëngon rregullat e udhëtimit drejt dhe brenda SHBA-së, duke kërkuar që të gjithë pasagjerët ndërkombëtarë që hyjnë të testohen për Covid brenda 24 orëve nga nisja dhe zgjeron kërkesën e maskës në të gjitha fluturimet e brendshme dhe transportin publik deri më 18 mars.

Sipas CNBC, ndryshimet u njoftuan ditën e sotme si pjesë e një plani më të gjerë për të forcuar luftën kundër virusit, ndërsa bota hyn në vitin e tretë të pandemisë. Plani është gjithashtu masa më e fundit nga administrata Biden për të frenuar përhapjen e variantit të ri omikron shumë të ndryshuar të koronavirusit, i cili u raportua për herë të parë nga OBSH në Afrikën e Jugut, një javë më parë.

Të paktën 23 vende kanë identifikuar raste omikron deri më tani, dhe ky numër pritet të rritet në ditët dhe javët në vijim, tha OBSH të mërkurën. SHBA-të iu bashkuan kësaj liste pasi konfirmuan rastin e parë të variantit në Kaliforninë Veriore të mërkurën.

©Kumtari.al

Read Previous

Masakra e Lushnjes, SPAK kërkon burg përjetë për të akuzuarit

Read Next

Aktori i “James Bond” Daniel Craig thotë se fëmijët nuk do të marrin pasurinë e tij shumë milionëshe