A e ‘trimëron’ Lulin, Kryesia 38 anëtarëshe?

Si ti kuptojmë deklaratat e Bashës se ka 95-97% të PD pas vetes?
Kur ndërkohë baza e partisë është dukshëm kundër tij.
Çfarë e “trimëron” Lulin?

Ai nuk është “budalla”, por ai kur bën deklarata të tilla, ka parasysh kryesinë prej 38 anëtarësh të partisë, kryesi të cilën, 23 anëtarë ia ka emëruar vetë dhe vetëm 15 kanë zgjedhur demokratët.

Lulzim Basha e ka të paramenduar përjashtimin e Berishës dhe çdo kundërshtari të mundshëm nga partia apo organet e partisë.

Në zgjedhjet e fundit brendapartiake të Bashës, të vetmet zgjedhje që ai rezulton fitues në jetën e tij politike, ai ka bërë një kryesi me 38 anëtarë.

15 të zgjedhur me votë të drejtpërdrejtë dhe pjesën tjetër i ka emëruar vetë duke shtuar poste nënkryetarësh e sekretariate partie pa fund.

Pse ka ndodhur kjo?

Kjo ka ndodhur pasi 15 anëtarët e zgjedhur të kryesisë nuk kanë qenë të gjithë besnikë të Bashës, pra Basha me një kryesi të votuar nga baza e partisë nuk ndihej kurrë i sigurtë si pronar i partisë, ashtu siç ia do puna atij.

Nisur nga kjo, ai ka shtuar vetë poste të kota në parti me qëllim krijimin e një kryesie pro tij, për raste kur do t’i rrezikohej posti.

Fakti që Basha apo mbështetësit e tij në parti shfaqin një farë sigurie në publik, kur thonë se, Berisha nuk ka çfarë na bën, qëndron pikërisht te kryesia. Pasi sipas tyre ka një nen në statutin e partisë i cili mund të sjellë vonesa ose mos njohje të mbledhjes së Kuvendit Kombëtar, pa miratimin e kryesisë së partisë.

Kjo është ndoshta pika ku Basha dhe mbështetësit e tij fitojnë pak siguri përballë euforisë së foltoreve të ish-liderit historik të partisë, Sali Berisha, në bazën e partisë.

Nga ku duket qartë se afërsisht 80% e bazës kërkon largimin e Bashës nga partia.

Ditët në vazhdim beteja do të bëhet më e fortë e më interesante. Dhe ne do të shohim se sa do të jetë i aftë Basha të mbrojë karriken e tij në krye të partisë.

Më poshtë kryesia e plotë e Partisë Demokratike të Shqipërisë. https://pd.al/kryesia/

Anëtarë të emëruar:

Lulzim Basha

Gazment Bardhi

 Alfred Rushaj

Enkelejd Alibeaj

Jorida Tabaku

Grida Duma

Edi Paloka

Flutura Açka

Jemin Gjana

Ervin Minarolli

Arta Sakja

Belind Këlliçi

Ledina Mandia

Flamur Hoxha

Jonila Godole

Ivi Kaso

Greta Bardeli

Taulant Zeneli

Orjela Nebiaj

Endri Hasa

Albana Vokshi

 Arben Kashahu

 Ina Zhupa

Anëtarë të zgjedhur:

Agron Gjekmarkaj

Aldo Bumci

Dhurata Tyli (Çupi)

Ervin Salianji

Fitim Zekthi

Flamur Noka

Gent Strazimiri

Gert Bogdani

Juela Hamati

Kreshnik Çollaku

Lindita Metaliaj

Oerd Bylykbashi

Orjola Pampuri

Taulanda Jupi

Tomor Alizoti

Kryesi në të cilën dukshëm mazhorancën e përbëjnë njerëz që nuk kanë ndonjë lidhje organike me Partinë Demokratike, por janë aty vetëm për faktin se janë servilë dhe ushtarë të pronarit Basha.

/kumtari.al/

 

Read Previous

CR7 “tallet” me Chiellinin dhe Bonuccin

Read Next

Erdogan shpall ‘non grata’ ambasadorët e SHBA-së, Gjermanisë, Francës…