A do ndodh përballja mes dy ‘titanëve’ të mediave sociale

Shefi i ‘Meta’, Mark Zuckerberg ka thënë se nuk mendon që ndeshja në kafaz mes tij dhe rivalit Elon Musk mund të ndodhë së shpejti.

Në një postim në aplikacionin e ri të mediave sociale, ‘Threads’, Zuckerberg tha se kishte propozuar 26 gushtin për përballjen. Pas një postimi në ‘X’ në të cilin Musk pretendonte se po stërvitej gjatë gjithë ditës, Zuckerberg shkroi: “Unë jam gati sot, por ai nuk e ka konfirmuar.”

Të dy u bënë konkurrentë të drejtpërdrejtë në korrik pas lançimit të ‘Threads’.

I pyetur nga një përdorues i ‘Threads’ nëse kishin rënë dakord reciprokisht për ndeshjen, Zuckerberg u përgjigj se ishte më shumë si “financim i siguruar”, në një referencë të dukshme ndaj postimeve të bëra nga Musk në 2018, kur ai tha të njëjtën gjë për planet për të marrë ‘Tesla-n’. Kjo marrëveshje nuk ndodhi kurrë dhe bëri që Musk t’i paguante një gjobë prej 20 milionë dollarësh mbikëqyrësit të tregjeve financiare të SHBA-së, duke u larguar nga të qenit kryetar i Tesla-s dhe kufizimet e vendosura në atë që mund të postojë në ‘Twitter’ për ‘Teslën’.

Musk hodhi dyshime të mëtejshme në lidhje me ndeshjen e mundshëm, duke thënë se “data e saktë ende nuk është vendosur”, pasi ai mund të ketë nevojë për operacion në qafën dhe pjesën e sipërme të shpinës.

‘Sunduesit’ e mediave sociale janë përplasur disa herë virtualisht me njëri-tjetrin muajt e fundit, me Musk që pretendoi të dielën se ndeshja e tyre do të transmetohej drejtpërdrejt në platformën e tij të mediave sociale ‘X’, e njohur më parë si ‘Twitter’. Ai tha se çdo të ardhur nga ndeshja do të shkonte për bamirësi për veteranët.

Kur u pyet se cili ishte qëllimi i ndeshjes nga një përdorues i ‘X’, Musk u përgjigj: “Është një formë e civilizuar lufte. Burrat e duan luftën.”

Zuckerberg u përgjigj gjithashtu duke thënë se: “A nuk duhet të përdorim një platformë më të besueshme që mund të mbledhë para për bamirësi?” Aksionet në dukje janë të larta pasi Meta, e cila gjithashtu zotëron Instagramin dhe Facebook-un, lançoi Threads në fillim të korrikut, duke tërhequr më shumë se 100 milionë regjistrime brenda ditëve. Sidoqoftë, Zuckerberg më vonë tha se platforma kishte humbur më shumë se gjysmën e përdoruesve të saj deri në fund të muajit të kaluar.

Platforma ‘X’ a.k.a ‘Twittter’ është përballur me kritika në disa raste që kur Musk mori drejtimin e saj dhe bëri një sërë ndryshimesh, të tilla si detyrimi i përdoruesve që të identifikoheshin(me para) për të parë më shumë postime.

Read Previous

Një plazh vetëm për qentë? Epo kjo ndodh në Siçili

Read Next

Ja si të shpëtoni nga milingonat në shtëpi.