6 persona humbin jetën nga COVID, situata për 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit 6 persona kanë humbur jetën për shkak të Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar 138 raste të reja me koronavirus.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1836 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 138 qytetarë, në këto bashki:
51 në Tiranë, 18 në Fier, 12 në Berat, 8 në Mallakastër, 6 në Lushnje, nga 4 qytetarë në Skrapar, Gjirokastër, Durrës, nga 3 qytetarë në Kamëz, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, nga 2 qytetarë në Dimal, Vlorë, Lezhë, Tropojë, nga 1 qytetar në Mirditë, Krujë, Vorë, Dibër, Mat, Roskovec, Sarandë, Korçë, Kuçovë, Gramsh, Librazhd.
Janë 5349 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 147 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 6 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Vlora 55 vjeç, dy qytetarë nga Durrësi të moshave 65-67 vjeç, një qytetar nga Elbasani 67 vjeç, një qytetar nga Berati 70 vjeç, një qytetar nga Tirana 81 vjeç,
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 189 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 195,436 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (13 Dhjetor 2021)

Të shëruar në 24 orë 189
Të shtruar në spitale 147
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 1836

Testime totale 1,422,708
Raste pozitive 203,925
Raste të shëruara 195,436
Raste Aktive 5,349
Humbje jete 3,140

Tiranë 2516
Fier 651
Gjirokastër 538
Shkodër 371
Durrës 306
Elbasan 243
Berat 218
Vlorë 187
Lezhë 122
Korçë 97
Kukës 52
Dibër 48.

Read Previous

Ambasadat nxitojnë të mbyllin punët e tyre me votat e opozitës së Bashës, pranohet pranimi i emigrantëve me këmbënguljen e ambasadorit britanik.

Read Next

Justin Bieber reagon i habitur nga fansi që kërkon ‘selfie’