18-vjeçari Kyle Rittenhouse u shpall i pafajshëm për të gjitha akuzat

Një juri në Wisconsin, ditën e sotme, e shpalli Kyle Rittenhouse të pafajshëm për të gjitha akuzat për vrasjen fatale të dy burrave gjatë protestave në Kenosha, gati 15 muaj më parë, raporton NBC, përcjell Kumtari.

Rittenhouse, 18, nga Antiokia e afërt, Illinois, u akuzua për vrasje nga pakujdesia në vrasjen e Joseph Rosenbaum, 36 vjeç dhe vrasje me dashje në vdekjen e Anthony Huber, 26, më 25 gusht 2020, gjatë protestave për të shtënat ditë më parë ndaj një të njeriu me ngjyrë, Jacob Blake, nga një oficer policie i bardhë në Kenosha.

Blake u paralizua nga beli e poshtë. Kjo ngjarje shkaktoi protesta disa ditore të dhunshme në Kenosha dhe në mbarë vendin. Rittenhouse dhe burra të tjerë të armatosur thanë se shkuan në Kenosha për të mbrojtur pronën private gjatë protestës.

Trupi gjykues gjithashtu liroi Rittenhouse nga tentativa për vrasje me dashje në plagosjen e rëndë të Gaige Grosskreutz, një ndihmës mjeku 27-vjeçar nga periferia Milwaukee, i cili ishte atje atë natë duke ofruar shërbime mjekësore vullnetare.

Rittenhouse u shpall gjithashtu i pafajshëm për dy akuza për rrezikim të sigurisë. Ai tentoi të qëllonte një person të panjohur, i njohur në gjykatë si “jump kick man”, i cili u përpoq të shkelmonte të pandehurin në fytyrë dhe prokurorët thanë se Rittenhouse mund të kishte plagosur një burrë tjetër kur ai hapi zjarr ndaj Rosenbaum.

Rittenhouse dëshmoi në mbrojtje të tij javën e kaluar dhe tha se të gjitha të shtënat ishin akte vetëmbrojtjeje.
Gjyqi tërhoqi vëmendjen kombëtare, duke u fokusuar në çështjet e të drejtave të armëve dhe racës.

Guvernatori i Wisconsin, Tony Evers kërkoi qetësi, por vendosi 500 roje Kombëtare në pritje të protestave pas vendimit.

Kjo është një histori në zhvillim.

© Kumtari.al

Read Previous

Berisha akuzon Bashën: Ke dy dosje mbi kurriz.

Read Next

Senatori Tom Cotton : Biden t’i kërkojë falje publike Kyle Rittenhouse